Trwa ładowanie...
d2yhwm8

W liczbie rejestracji nowych aut idziemy na rekord

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W liczbie rejestracji nowych aut idziemy na rekord
(Materiały prasowe)
d2yhwm8

*Podsumowanie trzech kwartałów 2016 roku wygląda optymistycznie. Zarejestrowano więcej nowych samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, a słupki prezentujące dane rejestracji nowych hybryd i aut elektrycznych podskoczyły o prawie 80 procent. Jeśli taki trend się utrzyma, to rok 2016 będzie rekordowy. *

Oprócz tego produkcja samochodów w fabrykach zlokalizowanych na terenie Polski wzrosła o 2,9 procenta w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015. Z taśm montażowych od początku stycznia do końca września zjechały łącznie 524 tys. pojazdów samochodowych.

W III kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 92,2 tys. nowych samochodów osobowych, to około 11,8 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem od stycznia do września liczba rejestracji nowych aut osobowych wyniosła 303 tys., co oznacza wzrost o 17,3 procent. Popyt jest nadal generowany głównie przez klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali w pierwszych trzech kwartałach o 23 procent aut więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zaobserwowano również większą aktywność klientów indywidualnych (osób prywatnych, a wśród nich również prowadzących działalność gospodarczą). Rejestracje aut osobowych w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku wzrosły w tej grupie o 7,5 proc. Tempo wzrostu było jednak trzy razy wolniejsze niż nabywców instytucjonalnych i stąd spadek ich udziału w całym rynku do niespełna 33 proc.

d2yhwm8

Rynek samochodów popularnych także rośnie nieco wolniej. Od sstycznia zarejestrowano o 16 proc. pojazdów więcej niż w analogicznym roku 2015. Samochody te obejmują aż 88 proc. polskiego rynku.

Zaskakujące jest to, że nadal obserwowany jest dynamiczny wzrost rejestracji samochodów premium. Od stycznia do września ich sprzedaż wzrosła o prawie 31 procent, a w samym trzecim kwartale zarejestrowano o 2,8 tys. więcej aut tego typu niż w odpowiadającym okresie roku 2015, czyli łącznie 12,5 tys. Wśród nabywców takich samochodów przeważają firmy i instytucje (29 procent), ale tempo wzrostu popytu klientów idndywidualnych w segmencie aut premium wzrosło o 28 procent, a ich udział w rynku nieco spadł i wynosi 12,5 procent. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku najsilniej wzrósł popyt na duże MPV (53 proc.), samochody sportowe i cabrio (47 proc.), kombivany (39 proc.) oraz duże SUV-y i crossovery (35 proc.).

Wzrost rejestracji nowych hybryd i aut elektrycznych

Rynek nowych samochodów z napędami alternatywnymi (nie licząc LPG i CNG) wzrósł aż o 77 proc. Łącznie zarejestrowano 7,3 tys. samochodów elektrycznych i hybryd, które tworzą aż 95 procent tego segmentu.

d2yhwm8

SUV-y nadal w modzie

Ze statystyk KPMG wynika, że nadal jest obserwowany duży wzrost rejestracji SUV-ów. Największe z nich poprawiły wynik rejestracji w porównaniu do 2015 roku aż o 35 proc. Małe i średnie zyskały 30 procent, a segment limuzyn wzrósł o 32 proc.

Sprzedaż aut użytkowych

Pierwsze dziewięć miesięcy przyniosło także znaczny wzrost sprzedaży we wszystkich kategoriach rynku samochodów użytkowych. Zarejestrowano 44,4 tys. nowych aut dostawczych (o DMC<=3,5t), czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Rejestracje samochodów ciężarowych wzrosły o 23,8 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu w roku 2015, do poziomu 19,4 tys. sztuk. Rośnie również rynek nowych przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5t – w pierwszych III kwartałach zarejestrowano 17,9 tys. sztuk, o 27,8 proc więcej niż roku temu. O 18,3 proc wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów (DMC>3,5t), których od stycznia do września zarejestrowano 1,4 tys.

d2yhwm8

Wzrost produkcji w polskich fabrykach

W pierwszych III kwartałach 2016 roku odnotowano wzrost produkcji we wszystkich kategoriach – ogółem wyprodukowano w Polsce 524 tys. pojazdów samochodowych, o 2,9 proc. więcej niż w poprzednim roku. Najdynamiczniej rosła produkcja autobusów – od stycznia do września zjechało z taśm montażowych 3,6 tys. sztuk, o 7,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nieco wolniej rosła produkcja aut osobowych – w tej kategorii zarejestrowano wzrost o 2,9 proc. do 428,7 tys. Podobną dynamiką charakteryzowała się produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych, która wyniosła 91,7 tys. sztuk i była o 2,4 proc. większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Źródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d2yhwm8

Podziel się opinią

Share

d2yhwm8

d2yhwm8