Trwa ładowanie...

Volvo V70 przeszło do historii. Szwedzi zakończyli produkcję tego modelu.

Volvo V70 przeszło do historii. Szwedzi zakończyli produkcję tego modelu.Źródło: zdjęcie producenta
d2xqs7l
d2xqs7l

Klasyczne kombi szwedzkiego producenta nie będzie już sprzedawane. Po 20 latach produkcji z taśm fabryki Torslanda w Goeteborgu zjechał ostatni egzemplarz V70. Model zwolnił miejsce dla tegorocznej nowości - Volvo V90.

Skandynawski bestseller, liderujący rankingom sprzedaży w Szwecji, w ciągu dwóch dekad trafił do ponad 1,25 mln klientów. Następca równie popularnego Volvo 850 wytwarzany był w trzech generacjach: 1996-2000 (P80), 2000-2007 (P2) i 2007-2016 (P3). Dostępna była także wersja usportowiona "R", oraz crossover z napędem obu osi i podniesionym zawieszeniem - XC70. Ostatnie cross-country tej serii zostanie wyprodukowane w drugim tygodniu maja, ostatecznie kończąc wytwarzanie modelu V70.

Pierwsza generacja "V-siedemdziesiątki" była technicznym rozwinięciem serii 850, dziedzicząc po niej platformę konstrukcyjną. Według Volvo w aucie dokonano 1800 modyfikacji i ulepszeń w stosunku do poprzednika. W ciągu 4 lat produkcji sprzedano ponad 370 tys. aut w wersji V i XC. Za wygląd auta odpowiedzialny jest brytyjski projektant Peter Horbury, który zrewolucjonizował styl szwedzkiej marki.

Druga odsłona modelu wprowadzona na rynek w 2000 roku bazowała już na nowej platformie P2, opracowanej samodzielnie przez firmę, na której konstruowano model S80 i V70 oraz pierwszą generację SUV-a XC90. Volvo nadal korzysta z niej, produkując przeznaczone wyłącznie na chiński rynek XC90 Classic. Finałowa odsłona modelu powstała już na bazie fordowskiej płyty EUCD (oznaczonej w Volvo jako P3), wykorzystywanej naturalnie przez Forda, ówczesnego właściciela szwedzkiej firmy, a także Land Rovera. W oparciu o nią z Torslanda wyjeżdżały modele S80, V i XC70, S60 oraz V60.

Ostatni wyprodukowany egzemplarz V70 trafił do muzeum marki w Arendal, a seryjna produkcja następcy - modelu V90, ruszy w Goeteborgu w czerwcu.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj