Trwa ładowanie...
punkty karne
Jakub Tujaka
13-12-2017 16:51

Uwaga przy sprawdzaniu punktów karnych. W sieci roi się od oszustów

Rządowy serwis internetowy umożliwia sprawdzenie stanu punktów karnych. Funkcjonalność jest dość popularna i oszuści zwietrzyli w tym interes. Jak nie dać się naciągnąć?

Uwaga przy sprawdzaniu punktów karnych. W sieci roi się od oszustówŹródło: Fotolia, fot: Stepan Popov
d2iv1de
d2iv1de

Podstawowa kwestia jest taka, że usługa jest całkowicie darmowa. Sprawdzenie swojego stanu punktów karnych wymaga posiadania jednak profilu zaufanego. Założyć go można na trzy sposoby. Każdy, kto korzysta z bankowości elektronicznej, może zrobić to, logując się na swoje konto i wypełniając formularz o założenie profilu zaufanego. Innym sposobem jest złożenie wniosku na stronie pz.gov.pl w zakładce "zarejestruj konto", a następnie potwierdzenie w wybranym urzędzie swojej tożsamości. Samodzielnie profil zaufany mogą założyć posiadacze certyfikatów kwalifikowanych. Również odbywa się to za pośrednictwem strony pz.gov.pl.

W sieci pojawili się oszuści, którzy wymyślili, że będą podszywać się pod rządowe strony. Pomysł jest dość prosty. W zamian za dostęp do baz danych należy wypełnić formularz, który natomiast służy do wyłudzania informacji lub skłonienie użytkownika do wyrażenia zgody na otrzymywanie wysoko płatnych SMS-ów.

Odkręcenie jednej czy drugiej sytuacji nie jest wcale proste. Zweryfikowanie właścicieli witryn gromadzących dane nie należy do rzeczy łatwych, a operatorzy sieci pobierają należne kwoty z konta lub doliczają je do rachunku. Zaakceptowanie warunków zawartych w regulaminie jest dobrowolne, a tłumaczenie, że ktoś się z tym regulaminem nie zapoznał trudne do wybronienia.

Aby ustrzec się przed nieuczciwością, warto dokładnie czytać regulaminy, które zwykle akceptujemy odruchowo. Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia, to nie należy podawać swoich danych personalnych, numerów telefonów czy haseł do logowania na stronach banku.

W przypadku problemów z założeniem profilu zaufanego, warto udać się do urzędu miasta, dzielnicy czy gminy i wykonać procedurę w obecności urzędnika.

d2iv1de
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iv1de
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj