Trwa ładowanie...

Utrata prawa jazdy za używanie telefonu. Nowe prawo w Wielkiej Brytanii

Nowe przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii przewidują surowsze kary za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Młodzi kierowcy za takie wykroczenie mogą nawet stracić prawo jazdy.

Share
Utrata prawa jazdy za używanie telefonu. Nowe prawo w Wielkiej BrytaniiŹródło: Fotolia, fot: little.eagle
d2rnqyu

Dura lex

Sześc punktów karnych i 200 funtów, czyli niespełna 1000 zł, to nowo ustanowiona kara za korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego podczas prowadzenia samochodu. Co ważne, karze podlega nawet kierowca, który skorzysta z telefonu podczas postoju na czerwonym świetle lub w korku.

Konieczność uiszczenia dwustu funtów z pewnością może zaboleć, ale znacznie bardziej dotkliwe może okazać się przydzielenie sześciu punktów karnych. W brytyjskim systemie tyle wystarczy, by kierowca, mający prawo jazdy krócej niż dwa lata, stracił dokument. Jedynym sposobem na odzyskanie prawa jazdy jest ponowne zdanie egzaminu.

Nie ma taryfy ulgowej, kara spotka każdego - kierowcę, który jedzie, prowadząc długą rozmowę, jak i tego, kto tylko podniesie telefon, by odczytać SMS-a.

d2rnqyu

W Europie

W zdecydowanej większości krajów należących do Unii Europejskiej przepisy zabraniają używania telefonu podczas jazdy. Można rozmawiać, używając zestawu głośnomówiącego. Francuskie przepisy uściślają, że nie wolno używać słuchawek, czeskie zaś zabraniają korzystania z telefonu także kierującym pojazdami niesilnikowymi.

W większości europejskich państw kara za używanie telefonu bez zestawu głośnomówiącego oscyluje w okolicy 50 euro. Więcej zapłacimy w Estonii - 400 euro, Holandii – 230 euro, Hiszpanii – 200 euro, Szwecji – 170 euro, we Włoszech – 160 euro, w Szkocji - 130 euro, w Portugalii i Słowenii – 120 euro, Finlandii – 115 euro, Belgii - 110 euro, na Węgrzech czy w Grecji – 100 euro.

W Polsce

W Polsce przepisy nie nakazują bezpośrednio korzystania z zestawu głośnomówiącego. Prawo o ruchu drogowym w art. 45 zabrania „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Oznacza to, że nie jest zabronione korzystanie ze słuchawek podczas prowadzenia auta. Wolno również trzymać telefon w ręku, gdy nie jedziemy – na przykład gdy zatrzymaliśmy się w oczekiwaniu na zielone światło sygnalizacji.

Za niezgodne z prawem korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu polski taryfikator przewiduje mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

d2rnqyu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rnqyu
d2rnqyu
Więcej tematów