Ustawienie świateł: policja upomina kierowców
Kierowcy się nimi nie przejmują
W Łodzi w teren ruszyli mundurowi wyposażeni w mobilne urządzenie do kontroli samochodowego oświetlenia.
Zdecydowana większość poruszających się po drogach samochodów ma niewłaściwie wyregulowane światła, a w przypadku ok. 10 proc. z nich należałoby natychmiast wymienić przynajmniej jeden z reflektorów, ponieważ światło, które emitują, ma zbyt małe natężenie. Policja postanowiła walczyć z tym zjawiskiem. W Łodzi w teren ruszyli mundurowi wyposażeni w mobilne urządzenie do kontroli samochodowego oświetlenia.
W ramach akcji "Snop światła" łódzcy policjanci szczególną uwagę zwracali na granicę światła i cienia, stan odbłyśników, zgodność źródła światła z typem reflektora, stan zamocowania reflektorów oraz uszkodzenia źródła światła. Skąd akcja funkcjonariuszy? To odpowiedź na powszechny problem oślepiania kierowców przez zbliżające się z przeciwka pojazdy, których kierowcy używają świateł mijania.
Jak pokazały badania przeprowadzone przez policję oraz Instytut Transportu Samochodowego, zdecydowana większość samochodów ma źle wyregulowane światła. Ok. 10 proc. reflektorów nadaje się do niezwłocznej wymiany. Zdaniem specjalistów z ITS tylko kilka procent pojazdów jeździ z dokładnie ustawionymi światłami, a mniej niż połowa z nich jest w stanie zapewnić minimum oświetlenia określone przepisami. Podczas kontroli autokarów wożących dzieci spotkano się z przypadkami reflektorów, które charakteryzowały się wartościami na poziomie zaledwie 10-40 proc. wymaganego przepisami minimum. Oznacza to, że bezpieczna prędkość poruszania się z takimi światłami w nocy nie przekracza 40-50 km/h.
Jak radzi policja, ustawienie świateł możemy bardzo łatwo sprawdzić nawet podczas codziennej jazdy. Wystarczy przyjrzeć się, czy nasze światła odbijają się w lusterkach poprzedzającego samochodu. Snop światła bardzo dobrze będzie widać na tyle autobusu. Światła z obu reflektorów powinny tworzyć dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości. Gdy jedna strona świeci zbyt wysoko lub krzywo, oznacza to konieczność korekty. Podczas zimy pamiętajmy też o czystości kloszy reflektorów, podczas ich odśnieżania nie używajmy ostrych przedmiotów, zamiast skrobaczki stosujmy lepiej odmrażacz do szyb.