Badania potwierdzają - ze wzrostem temperatury wzrasta również poirytowanie, zmęczenie, oraz czas reakcji kierowcy. Spada za to koncentracja.
Z testów wynika, że podczas prowadzenia pojazdu w którym temperatura wynosi 27 st. kierowca ma dłuższy czas reakcji o 22 proc. aniżeli w aucie którym jest o 6 st. chłodniej.
Francuscy naukowcy, którzy zanotowali wzrost liczby wypadków w czasie fali upałów jako jedno z wyjaśnień podali krótszy i płytszy sen spowodowany wysoką temperaturą w nocy.
Niewyspany kierowca sieje zagrożenie na drodze, gdyż zmęczenie wpływa negatywnie na koncentrację. Sprawia również, że kierujący może błędnie interpretować sygnały. Statystyki mówią, że od 10 do 15 proc. poważnych wypadków ma miejsce z powodu zmęczenia kierowcy.
Wysoka temperatura ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale również na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym aucie nawet gdy na zewnątrz nie panują upały, a jedyni świeci słońce, jest bardzo groźne dla zdrowia. W jedyne 20 minut temperatura wewnątrz takiego pojazdu potrafi podnieść się o 30 st. Nigdy nie wolno zostawiać w zamkniętym aucie pozostawiać dziecka czy psa.
Gdy zauważymy taką sytuację należy niezwłocznie poinformować policję. W ten sposób możemy uratować komuś życie.