Trwa ładowanie...

Twoje auto blokuje przejazd tramwajom? Dostaniesz mandat do 1000 zł i zapłacisz za holowanie

Twoje auto blokuje przejazd tramwajom? Dostaniesz mandat do 1000 zł i zapłacisz za holowanieŹródło: PAP/Piotr Wittman
dlm9w6p
dlm9w6p

W Łodzi pojawią się tabliczki ostrzegające kierowców przed możliwością zablokowania przejazdu tramwajów. Co roku odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków poważnych opóźnień w ruchu MPK spowodowanych złym parkowaniem - poinformował rzecznik MPK.

Sebastian Grochala z MPK podał podczas konferencji inaugurującej wspólną akcję Zarządu Dróg i Transportu i łódzkiego przewoźnika, że w ubiegłym roku odnotowano 50 podobnych przypadków - w tym roku już około 40. - Problem jest o tyle poważny, że jeden nieprawidłowo zaparkowany samochód może przyczynić się do opóźnienia przejazdu tramwaju nawet o 40 minut. Źle zaparkowane samochody, które blokują torowisko tramwajowe, są szczególnym problemem w rejonach ulic Zielonej (w okolicach Placu Barlickiego), Gdańskiej, Legionów, Pomorskiej czy Kopernika. Wiele przypadków pozostawienia pojazdu zbyt blisko torów straż miejska odnotowuje również wokół Placu Wolności - podkreślił.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Inicjatywa ZDiT i MPK polegać będzie na zamontowaniu przy ulicach szczególnie dotkniętych tym problemem tabliczek informacyjnych, których zadaniem będzie przypominanie kierowcom, by sprawdzili, czy parkując samochód nie blokują torowiska tramwajowego.

Konsekwencje dla nieuważnych kierowców mogą być poważne - mandat za pozostawienie samochodu na torowisku tramwajowym wynosi nawet tysiąc złotych. Sam pojazd może zostać natomiast odholowany, co również wiąże się z kosztami. - Z reguły nasi kierowcy starają się jednak odnaleźć właściciela pojazdu blokującego torowisko i poprosić o przemieszczenie go. To na ogół szybsze rozwiązanie niż odholowanie pojazdu - powiedział rzecznik MPK.

W Łodzi w ubiegłych latach organizowano już akcje mające zwrócić uwagę na właściwe parkowanie samochodów. Tym razem jednak inicjatywa ZDiT i MPK po raz pierwszy pozostawi trwały ślad na łódzkich ulicach w postaci tabliczek informacyjnych. Będą one "pamiątką po Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu" - mówi Grochala.

dlm9w6p

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to akcja zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem kampanii, która odbywa się każdego roku w dniach 16 - 22 września, jest zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z alternatywnych form transportu i częstszego wybierania komunikacji miejskiej niż własnego samochodu.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

dlm9w6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlm9w6p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj