Trwa ładowanie...
dz06f2t
Toyota Mirai z nowym typem ogniw paliwowych

Toyota Mirai z nowym typem ogniw paliwowych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dz06f2t

Pod koniec 2014 roku Toyota rozpoczęła w Japonii sprzedaż pierwszego seryjnego samochodu zasilanego dzięki ogniwom paliwowym. Model Mirai to ważny etap w rozwoju tej technologii, która przez lata została mocno usprawniona. Samochód ten jest nie tylko ekologiczny, ale też praktyczny i zapewnia bardzo dobre właściwości jezdne.

Toyota Mirai może okazać się jednym z najważniejszych samochodów w historii. Ogniwa paliwowe zasilające silnik elektryczny są alternatywą dla jednostek spalinowych, a przy tym nie generują trujących substancji do atmosfery. W skrócie ich działanie polega na połączeniu wodoru z tlenem z powietrza, co w efekcie powoduje generowanie energii elektrycznej. Z rury wydechowej wydobywa się jedynie para wodna. Możliwość szybkiego tankowania wodoru na stacjach oznacza, że to właśnie samochody tego typu są jedną z bardziej prawdopodobnych dróg, jakie motoryzacja obierze w najbliższych latach.

dz06f2t

Technologia użyta w nowej Toyocie to efekt wieloletnich prac i udoskonalania ogniw paliwowych celem poprawy ich wydajności. Dzięki temu są one teraz dużo mniejsze i niemal dwa razy lżejsze niż jeszcze w 2008 roku. Wpływa to na osiągi samochodu i możliwość obniżenia środka ciężkości pojazdu. To natomiast daje efekt w postaci lepszego prowadzenia się samochodu.

Toyota Mirai jest już sprzedawana w Japonii, a już w tym roku trafi też do USA i na wybrane rynki Europy. Samochód niestety póki co nie należy do tanich – w Niemczech ma kosztować 71 400 euro. Problemem jest też dopiero rozwijająca się sieć stacji oferujących wodór. Jednak już w najbliższych latach sytuacja może się odmienić.

dz06f2t

Podziel się opinią

Share

dz06f2t

dz06f2t