Trwa ładowanie...

Testy zderzeniowe: Toyota Corolla 1998 vs Toyota Corolla 2015

O tym jak wielka zmiana zaszła w podejściu producentów samochodów do bezpieczeństwa podróżujących nimi osób najlepiej świadczą testy zderzeniowe. Nowozelandzki oddział ANCAP przeprowadził test zderzeniowy dwóch samochodów, które dzieli 17 lat różnicy.

Testy zderzeniowe: Toyota Corolla 1998 vs Toyota Corolla 2015Źródło: Youtube.com
d2hr173
d2hr173

W przypadku wytrzymałości i odporności na skutki wypadków to różnica całej epoki. Jak wiele się zmieniło w kwestii bezpieczeństwa w ciągu ostatnich lat najlepiej pokazuje film z testu zderzeniowego ANCAP:

Samochody zostały zderzone czołowo. W teście wykorzystano dwie Toyoty Corolle (czyli najpopularniejszy model samochodu na świecie) – jedną wyprodukowaną w 1998 roku, drugą w 2015 roku. Oba auta zostały rozpędzone do prędkości 64 km/h.

d2hr173

Film nie pozostawia złudzeń. Samochody zostały poważnie uszkodzone. Różnica między nimi jest jednak wyraźnie widoczna. W nowszym samochodzie poprawnie zadziałały poduszki i kurtyny powietrzne chroniąc głowę i nogi kierowcy. W drugim natomiast kierowca uderzył głową najpierw w kierownicę, a następnie w deskę rozdzielczą. Jego nóg nic nie chroniło.

Opis filmu głosi, że ludzie poruszający się samochodami wyprodukowanymi przed 2000 rokiem są dwa razy bardziej narażeni na śmierć w wypadku. Informacja ta jest istotna także dla polskich kierowców. Średni wiek samochodu w Polsce to 13 lat.

d2hr173
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hr173
Więcej tematów