Trwa ładowanie...
d3dtc3b

Tequila prosto do baku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tequila prosto do baku
(sxc.hu)
d3dtc3b

Dla miłośników meksykańskiego trunku będzie to świętokradztwo, dla ekologów nowa nadzieja. Tequila może się świetnie sprawdzić jako składnik paliwa.

(fot. sxc.hu)
Podziel się

Władze USA i poszczególnych krajów Europy spore nadzieje na poprawienie jakości powietrza wiążą z popularyzacją ekologicznego paliwa. By je uzyskać, w przypadku benzyny stosuje się domieszkę bioetanolu, czyli alkoholu uzyskanego z pozostałości roślin. Produkowane w ten sposób paliwo jest częściowo odnawialne i w mniejszym stopniu obciąża środowisko. Choć dla przeciętnego silnika benzynowego paliwo z dużym udziałem bioetanolu może być zabójcze, coraz więcej producentów aut - także w Polsce - proponuje wersje dostosowane do zasilania taką mieszanką. Pojawia się jednak inny problem - uzyskiwanie bioetanolu.

d3dtc3b

Coraz częściej spotykane są hodowle roślin stworzone tylko po to, by uzyskiwać surowiec na bioetanol. Takie uprawy wyjaławiają jednak ziemię i podnoszą cenę żywności. Tak właśnie jest z kukurydzą w Ameryce. Rozwiązaniem może okazać się tequila, a dokładniej roślina, dzięki której powstaje ten alkohol. Zdaniem naukowców etanol uzyskiwany z soku agawy świetnie nadaje się do napędzania silników. Ponadto w takim procesie produkcji etanolu powstaje dwukrotnie mniej dwutlenku węgla niż w przypadku przerabiania na alkohol kukurydzy. Agawa ma jeszcze jeden, najważniejszy atut - może być hodowana na bardzo słabej glebie, a nawet na terenach pustynnych.

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
Podziel się

Jakie znaczenie ma to dla Polski? Na razie znikome. U nas benzyna z dużą zawartością bioetanolu Bio85, nie jest zwolniona z akcyzy, jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Jeśli założymy, że samochód z taką benzyną może spalać 20 proc. więcej niż w przypadku, jeśli w baku jest zwykła benzyna, korzystniejsza o kilka groszy cena przy dystrybutorze nie przekona nikogo.

Źródło: guardian.co.uk

d3dtc3b

tb/

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3dtc3b

d3dtc3b
d3dtc3b