W woj. świętokrzyskim na liście Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach krajowych znalazło się 29 zadań - poinformował w czwartek dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Strzelczyk.
"Z 448 zadań znajdujących się na ogólnopolskiej liście 29 dotyczy woj. świętokrzyskiego. Na liście są zadania małe, takie jak budowa krótkiego odcinka chodnika czy sygnalizacji świetlnej, jak również zadania duże związane na przykład z przebudową ronda" - powiedział na konferencji prasowej Strzelczyk.
Jak wyjaśnił, o kształcie listy zdecydowała klasyfikacja prowadzona w całym kraju; znalazły się tam informacje od regionalnych oddziałów GDDKiA o zdarzeniach drogowych i stanie infrastruktury.
Jak zaznaczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, program objął wiele miejsc, na które zwracali uwagę samorządowcy oraz mieszkańcy. "Przeprowadziłam wiele rozmów z wójtami, mieszkańcami i radnymi (). Cieszę się, że wiele z tych miejsc, o których rozmawiałam, znalazło się na tej liście" - podkreśliła.
Zdaniem Strzelczyka, są to najważniejsze, choć nie wszystkie miejsca, które wymagają prac. Zwrócił uwagę, że dotyczą one "istniejącej sieci", a zatem nie można mówić o zadaniach inwestycyjnych takich jak przebudowy dróg czy budowy ekspresówek.
Zdaniem dyrektora kieleckiej GDDKiA, realizacja zadań z pewnością zacznie się już w 2016 r. "Nie mogę obiecać, że ona się skończy w tym roku (). Są to zadania, które powinniśmy zrealizować, więc będziemy się szybko przygotowywać, aby część prac rozpocząć już, a część pewnie w perspektywie drugiej połowy roku czy w jego końcówce" - powiedział Strzelczyk.
Wyjaśnił, że chodzi o liczne formalności, w niektórych wypadkach w grę wchodzi też zakup gruntów niezbędnych do zrealizowania inwestycji.
Strzelczyk ocenił, że to największy jak dotąd taki program. "W przeszłości podobne programy były realizowane, ale miały skalę znacznie mniejszą, rzędu 8-9 mln zł rocznie. Ten jest na pewno bogatszy, ale nie chcę mówić o kwotach; wiemy, że w skali kraju to jest 600 mln, ale trudno na ten moment ocenić tę wielkość w skali regionu" - zaznaczył.
Najwięcej - aż 9 zadań - przewidzianych zostało na przebiegające przez wschodnie powiaty regiony drogi krajowej nr 9 Radom-Rzeszów. W miejscowościach Byszówka, Kurów, Miłów, Pęchów i między Lubienią a Rudnikiem powstaną nowe chodniki. Z kolei w Lipniku w miejscu, gdzie trasa ta krzyżuje się z drogą krajową 77 (Lipnik-Przemyśl), powstanie rondo. Na krajowej 77 zaplanowano też rozbudowę z drogą powiatową w Kleczanowie (pow. sandomierski).
Osiem inwestycji zaplanowano na krajowej 78 prowadzącej z Chmielnika do przejścia granicznego z Czechami w Chałupkach, będącej ważnym połączeniem krajowej 7 z Górnym Śląskiem. Większość dotyczy budowy ciągu pieszo rowerowego m.in. na odcinku Moskorzew-Ślęcin, Nagłowice-Zdanowice, Zdanowice-Prząsław, Moskorzew-Chlewice i od granicy woj. świętokrzyskiego do Moskorzewa. Na nowe odcinki chodnika mogą liczyć mieszkańcy Lipnika oraz Motkowic. Z kolei w Chlewicach przebudowane zostanie niebezpieczne skrzyżowanie z drogą gminną, gdzie zdecydowano się m.in. na poszerzenie jezdni oraz wydzielenie lewoskrętów.
Sześć zadań zlokalizowano na przebiegającej przez północną część województwa trasie nr 42 (Namysłów-Rudnik k.Starachowic). W Skarżysku-Kamiennej zaplanowano budowę ronda, Rudzie Malenieckiej (pow. konecki) budowę ciągu pieszo-jednego, w Stąporkowie - instalację sygnalizacji świetlnej. W pozostałych miejscach (Czermno, Zbójno, Kuczów) wybudowane będą chodniki.
Na trasie nr 73 (Kielce-Tarnów) inwestycje będą dotyczyć budowy chodnika (Stopnica), przebudowy skrzyżowania z drogą powiatową (Mikułowice) oraz w ramach jednego zadania rozbudowy siedmiu skrzyżowań (Rataje Słupskie, Pacanów, Grotniki Małe, Słupia).
Po jednym zadaniu przydzielono do dróg nr 74 (Sulejów-Kielce) oraz 79 (Kraków-Sandomierz). W pierwszym przypadku mowa o budowie sygnalizacji świetlnej w Ćmińsku, w drugim o budowie chodnika między Połańcem a Ruszczą.
Przez woj. świętokrzyskie przebiega łącznie ponad 13,5 tys. km dróg o twardej nawierzchni, z czego 754 km to drogi krajowe, a 1075 km - wojewódzkie.