Trwa ładowanie...
ycipk-5lk130

Straż graniczna również może karać kierowców. Lista ich uprawnień jest długa

Nie trzeba być przemytnikiem, żeby narazić się strażnikom granicznym. Mogą oni sprawdzić stan techniczny pojazdu i zatrzymać dowód rejestracyjny. To jednak tylko najnowsze uprawnienie jakie otrzymali, a ich możliwości karania kierowców są większe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Funkcjonariusze straży granicznej mogą odebrać kierowcy dowód rejestracyjny.
Funkcjonariusze straży granicznej mogą odebrać kierowcy dowód rejestracyjny. (Fotolia, Fot: Pio Si)
ycipk-5lk130

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że straż graniczna może legalnie działać na terenie całego kraju. Funkcjonariusz tej służby może sprawdzić dokumenty kierowcy, pojazdu i pasażerów oraz przeszukać wnętrze samochodu. Ma też prawo ukarać za umożliwienie prowadzenia pojazdu osobie nieposiadającej prawa jazdy, niezatrzymanie się do kontroli, a nawet nadmierną prędkość zmierzoną urządzeniem ręcznym. W praktyce SG nie korzysta z tego ostatniego przywileju. W razie braku aktualnego ubezpieczenia OC funkcjonariusz może np. powiadomić o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ale to nadal nie wszystko.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem funkcjonariusze straży granicznej mogą zatrzymywać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli okaże się to konieczne. Nie oznacza to jednak, że pogranicznicy dublują zadania policji.

- Nowe uprawnienia nie zmieniają celów naszych działań. To tylko pomoc w realizacji zadań - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej. - Nasi funkcjonariusze mogą kontrolować samochody na terenie całego kraju, żeby walczyć ze zjawiskiem nielegalnej imigracji. Czasami zdarza się, że podczas prowadzenia czynności oczywiste jest, że należy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Wtedy musieliśmy wzywać policję, która ma do tego uprawnienia. Zmiana przepisów sprawiła, że nie ma konieczności angażowania policji - dodaje Agnieszka Golias.

ycipk-5lk130

Funkcjonariusz straży granicznej, który zatrzyma dowód rejestracyjny, wystawi pokwitowanie, identyczne jak to wystawiane przez policjanta. Przypominamy, że nowe przepisy zostały wprowadzone przez MSWiA 13 listopada 2017 roku, czyli w tym samym dniu, gdy zaczęło obowiązywać znowelizowane Prawo o ruchu drogowym i funkcjonariusze już korzystają z nowej możliwości Niestety nie wiadomo, ile dowodów zatrzymano przez ostatni miesiąc, ponieważ straż graniczna nie prowadzi takich statystyk, ale jej przedstawiciele zapewniają, że to nie jest celem działania tej formacji. Podstawowymi zadaniami jest kontrolowanie legalności pobytu i zatrudnienia.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-5lk130

ycipk-5lk130
ycipk-5lk130