Trwa ładowanie...

Statystyka wypadków na polskich drogach w 2007 roku

Statystyka wypadków na polskich drogach w 2007 roku
d6y8xdh
d6y8xdh
fot. Marysia Gąsecka
Źródło: fot. Marysia Gąsecka

49.643 wypadki drogowe, w których zginęły 5.563 osoby a 63.222 zostały ranne, 386.934 zgłoszone kolizje, i prawie 160 tysięcy zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu - te liczby pokazują sytuację na polskich drogach w 2007 roku.

Brawura, brak rozsądnego myślenia, alkohol i tzw. cwaniactwo drogowe – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. Całkiem niedawno "Times" pisał o polskich kierowcach, łamiących przepisy ruchu drogowego za granicą: "To mogą być uroczy ludzie i naprawdę świetni hydraulicy, ale gdy posadzi się ich za kółkiem widać, że wielu Polaków postrzega przepisy drogowe - o ile w ogóle je zauważają - jako wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć - pisze brytyjski dziennik.

- Wystarczy obejrzeć na You Tube jeżące włosy na głowie filmy z udziałem polskich kierowców, by przekonać się o ich złej sławie i pojąć, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach istnieje coś w rodzaju przepaści kulturowej".

d6y8xdh

W 2007 roku na polskich drogach doszło do:

• 49.643 wypadków (wzrost w porównaniu do 2006 r. o 5,9 %)

• Zginęło w nich 5.563 osób (wzrost o 6,1 %)

• Obrażeń doznało 63.222 osób (wzrost 0 6,9)

Na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym bezpośrednio wpływa człowiek kierujący pojazdem, ale znaczenie ma też stan i liczba tych pojazdów oraz stan dróg po których jeździmy.

Zadaniem Policji jest przede wszystkim dbałość o poprawne, bezpieczne zachowania na drodze, zarówno kierowców jak i pieszych. Policjanci eliminują z ruchu tych, którzy zagrażają innym m.i. poprzez rażące naruszanie przepisów ruchu drogowego, jazdę po spożyciu alkoholu lub jazdę niesprawnym samochodem.

d6y8xdh

W 2007 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli łącznie 2.062.491 mandatów karnych, zdecydowaną większość na kierujących, a nieco ponad 93 tysiące na pieszych. Sporządzili także ponad 106 tysięcy wniosków do sądów grodzkich o ukaranie. Zatrzymali także 321.432 dowodów rejestracyjnych i 40.237 praw jazdy. Liczba mandatów, wniosków, zabranych praw jazdy i dowodów rejestracyjnych w rzeczywistości jest większa – ponieważ działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym są realizowane nie tylko przez policjantów ruchu drogowego, ale także np. policjantów prewencji. Pełne dane w tym zakresie Komenda Główna Policji przedstawi wkrótce.

W trosce o bezpieczeństwo i ograniczenie liczby wypadków i ofiar policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w 2007 roku na terenie całego kraju 8 dużych prewencyjnych akcji drogowych, niektóre nawet po kilkanaście razy w ciągu roku, oraz wiele akcji na obszarach lokalnych.

Np. podczas akcji "Trzeźwość" (przeprowadzono 12 razy w ciągu roku) policjanci wyeliminowali z ruchu 7.558 kierujących pod wpływem alkoholu i 21 pod wpływem narkotyków.

d6y8xdh

Podczas akcji "Prędkość" (przeprowadzono 19 razy w ciągu roku) nałożono prawie 150 tys. mandatów. Praca policjantów zmniejszyła ilość wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Odsetek tych wypadków zmniejszył się w tym czasie z 29,4 % ogółu wypadków do 14,6 %. W miejscach objętych pomiarem automatycznym doszło tylko do 10 wypadków, podczas gdy w innych miejscach wydarzyło się ich 1.492.

Podczas akcji "Pasy" (12 razy w ciągu roku) policjanci ujawnili prawie 90 tysięcy osób podróżujących bez zapiętych pasów i aż 2.556 dzieci przewożonych bez fotelików. To potencjalne ofiary wypadków, do których nie doszło dzięki policjantom.

Źródło: Komenda Główna Policji rel="nofollow">

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj