Trwa ładowanie...
paliwo
20-08-2002 11:36

Statoil zlecił kontrolę swoich stacji niezależnej firmie

Statoil zlecił kontrolę swoich stacji niezależnej firmie
d1umyhw
d1umyhw

Statoil Polska jako pierwszy koncern na polskim rynku poddaje swoje paliwa dobrowolnej kontroli jakości niezależnego audytora – firmy Société Générale de Surveillance (SGS).
W ciągu sześciu miesięcy SGS przeprowadzi w sumie ponad 300 niezapowiedzianych kontroli. Badania obejmują kontrolę jakości pięciu rodzajów paliwa oraz kontrolę poprawności odmierzania paliwa przez dystrybutorów. Inspektorzy SGS stawiają samochód pod dowolnym dystrybutorem i pobierają do analizy laboratoryjnej. Następnie napełniają dwudziestolitrową menzurkę w celu kontroli ilości wydawanego paliwa.
SGS jest największą niezależną firmą na świecie zajmującą się kontrolą i certyfikacją. Powstała w 1878 roku w Szwajcarii.

Od maja do początku sierpnia firma SGS przeprowadziła już prawie 500 analiz paliw pobranych na ponad 100 stacjach Statoil w całej Polsce. Statoil Polska ogłosiło, że „dotychczas otrzymane wyniki tych analiz, wykazały trzy niewielkie odchylenia od norm nie mające jednak wpływu na walory użytkowe paliw. Podczas wszystkich badań kontrolerzy SGS potwierdzili ponadto bezbłędne odmierzanie paliwa przez dystrybutory.”

Jakkolwiek sceptycznie nie podchodzilibyśmy do ogłaszanych przez koncern wyników faktem jest, że Statoil jako pierwszy koncern poddaje się zewnętrznemu audytowi. Nawet jeśli przyjąć, że nie o wszystkich rezultatach tego audytu dowie się szeroka publiczność, z pewnością ewentualne mankamenty będą przedmiotem wewnętrznych analiz Statoil.
Nawet więc jeśli całą akcję potraktować jako propagandową agitkę, że oto „nasze paliwa są najlepiej sprawdzane”, to i tak jakiś pożytek z tej akcji zostanie. Poza tym, kierowca zainteresowany przede wszystkim jakością paliwa i dokładnością dystrybutora jest przyciągany na stację sensownymi argumentami, a nie bzdurnymi promocjami polegającymi na rozdawaniu misiów, kubków, koszulek, itp.

d1umyhw

Nakaz zewnętrznej kontroli jakości paliw jeszcze nie obowiązuje w Polsce. Z treści projektu ustawy dostosowującej polskie prawodawstwo w tym zakresie do wymogów Unii Europejskiej wynika, że każda stacja paliw w Polsce ma być kontrolowana średnio co 10 lat. Do końca 2002 roku wszystkie stacje Statoil zostaną skontrolowane co najmniej raz, a niektóre kilkakrotnie. Audytorzy wykonają w tym czasie dla Statoil ponad 1200 analiz paliwa.

d1umyhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1umyhw
Więcej tematów