Trwa ładowanie...
d3jmfxi
Stare samochody będą mogły dalej wjeżdżać co centrów miast

Stare samochody będą mogły dalej wjeżdżać co centrów miast

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3jmfxi

Posłowie PO proponowali wprowadzenie nowych przepisów, który pozwalałyby władzom miast ograniczać ruch pojazdów w centrach. Miało to poprawić jakość powietrza. Teraz pomysłodawcy wycofali się z tego planu. Czy wróci on w innej formie? Tego nie wiadomo.

Ograniczanie ruchu i walka z najmniej ekologicznymi pojazdami nie jest w Europie nowością. W wielu miastach Starego Kontynentu już obowiązują takie restrykcje. Również w Polsce nie brakuje zwolenników obostrzeń. Nic dziwnego - jakość powietrza w wielu naszych aglomeracjach należy do najgorszych w Europie. Z drugiej strony większa niż na zachodzie liczba starszych samochodów oznaczałaby problemy dla dużej liczby kierowców. Wielu ekspertów zwracało również uwagę na błędy w poselskim pomyśle. - Projekt nie był głupi, ale niedopracowany. Nie mogą interesy polityczne przeważać nad zdrowym rozsądkiem - powiedział dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

d3jmfxi

W czym zatem był problem? Zapewne głównym powodem, który spowodował wycofanie się posłów z pomysłu był fakt, że proponowane zmiany były niepopularne. W końcu wiele osób straciłoby możliwość wjazdu do centrów miast. Z drugiej jednak strony również osoby popierające wprowadzenie zakazu zauważały podstawowe błędy w poselskich założeniach. Przede wszystkim chodziło o fakt, że podstawą, na której miałoby się opierać klasyfikowanie samochodów, był wiek, a nie faktyczna emisja spalin. Oznacza to, że przepisy przede wszystkim służyłyby sprzedawcom nowych samochodów, a poprawa jakości powietrza schodziłaby na drugi plan.

Co dalej z pomysłem ograniczenia ruchu w centrach miast? Nie wiadomo. Nie należy się spodziewać żadnych działań przed wyborami, ale ponieważ problem został już zauważony, może to oznaczać, że ustawodawcy do niego wrócą.

sj, moto.wp.pl

d3jmfxi

Podziel się opinią

Share

d3jmfxi

d3jmfxi