Wydłużenie o siedem miesięcy, do połowy 2015 roku, terminu ważności starych kart parkingowych dla niepełnosprawnych przewiduje ustawa Prawo o ruchu drogowym, którą uchwalił Sejm.
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający niepełnosprawnych do parkowania na "kopertach"; jest wydawana osobie lub placówce związanej z takimi osobami. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, od 1 lipca - po wejściu w życie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - nie dłużej niż na 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Stare karty miały obowiązywać do końca listopada.
Posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali jednak wydłużenie tego terminu do połowy przyszłego roku, argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby nie zdążą uzyskać nowej karty parkingowej. Wnioskodawca projektu Sławomir Piechota (PO) mówił wcześniej, że zmiana jest niezbędna, by zapewnić niepełnosprawnym łatwość parkowania. Wyjaśnił, że wydłużenie terminu spowodowane jest tym, że komisje orzekające o niepełnosprawności w powiatach mogą nie zdążyć z wydaniem orzeczeń uprawniających do nowej karty parkingowej.
Zgodnie z przepisami uprawnionymi do otrzymania kart parkingowych są osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Nowe karty są imienne i wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na okres trzech lat. Od stycznia 2016 r. ma zacząć funkcjonować elektroniczna centralna ewidencja kart parkingowych. Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie: posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można dostać grzywnę do 2000 zł. Określona też jest minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 000 kart parkingowych. Resort pracy oceniał, że jest ich od 900 000 do 1,2 mln. Wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Według szacunków autorów ustawy, po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart. Ustawę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 447 posłów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Źródło: PAP
ll/moto.wp.pl