Trwa ładowanie...
d2xzpvz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sprawca wypadku sądzony jak morderca: nowe przepisy we Włoszech

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawca wypadku sądzony jak morderca: nowe przepisy we Włoszech
(PAP/Paweł Supernak)
d2xzpvz

Przestępstwo zabójstwa drogowego zostanie włączone do kodeksu karnego we Włoszech - zapowiedziała minister sprawiedliwości Annamaria Cancellieri. Z takiego artykułu odpowiadać będą sprawcy śmiertelnych wypadków.

Jeszcze w styczniu resort sprawiedliwości ma przedstawić projekt ustawy bądź dekretu o zmianie przepisów, który wszedłby natychmiast w życie.

Celem zmian jest podniesienie kar wobec sprawców śmiertelnych wypadków drogowych do 10 lat więzienia oraz przyspieszenie ich procesów, być może nawet sądzenie w trybie natychmiastowym, co umożliwiłoby też natychmiastową wypłatę odszkodowań. W ten sposób resort sprawiedliwości postanowił zareagować na czarną serię wypadków ze skutkiem śmiertelnym, wywoływanych często przez pijanych kierowców lub będących pod wpływem narkotyków.

d2xzpvz

Obecnie ich sprawcy dostają niskie kilkuletnie wyroki i nawet w przypadku szeroko relacjonowanych przez media tragicznych wypadków odpowiadają za ich spowodowanie zazwyczaj z wolnej stopy, co wywołuje oburzenie opinii publicznej.

Włoska prasa informuje w czwartek, że projekt, nad którym trwają prace, przewiduje też dożywotnie odebranie prawa jazdy osobie, która w stanie nietrzeźwym spowodowała śmiertelny wypadek.

Plany ministerstwa sprawiedliwości zostały już przychylnie ocenione przez stowarzyszenia broniące praw ofiar wypadków drogowych. W opinii tych organizacji konieczne jest opracowanie przepisów, które w rękach sędziów staną się skutecznym narzędziem karania przede wszystkim pijanych kierowców - sprawców tragicznych wypadków.

tb/

d2xzpvz

Podziel się opinią

Share

d2xzpvz

d2xzpvz