Trwa ładowanie...
dub8hx3

Sprawca wypadku sądzony jak morderca: nowe przepisy we Włoszech

Share
Sprawca wypadku sądzony jak morderca: nowe przepisy we Włoszech
Źródło: PAP/Paweł Supernak
dub8hx3

Przestępstwo zabójstwa drogowego zostanie włączone do kodeksu karnego we Włoszech - zapowiedziała minister sprawiedliwości Annamaria Cancellieri. Z takiego artykułu odpowiadać będą sprawcy śmiertelnych wypadków.

Jeszcze w styczniu resort sprawiedliwości ma przedstawić projekt ustawy bądź dekretu o zmianie przepisów, który wszedłby natychmiast w życie.

Celem zmian jest podniesienie kar wobec sprawców śmiertelnych wypadków drogowych do 10 lat więzienia oraz przyspieszenie ich procesów, być może nawet sądzenie w trybie natychmiastowym, co umożliwiłoby też natychmiastową wypłatę odszkodowań. W ten sposób resort sprawiedliwości postanowił zareagować na czarną serię wypadków ze skutkiem śmiertelnym, wywoływanych często przez pijanych kierowców lub będących pod wpływem narkotyków.

dub8hx3

Obecnie ich sprawcy dostają niskie kilkuletnie wyroki i nawet w przypadku szeroko relacjonowanych przez media tragicznych wypadków odpowiadają za ich spowodowanie zazwyczaj z wolnej stopy, co wywołuje oburzenie opinii publicznej.

Włoska prasa informuje w czwartek, że projekt, nad którym trwają prace, przewiduje też dożywotnie odebranie prawa jazdy osobie, która w stanie nietrzeźwym spowodowała śmiertelny wypadek.

Plany ministerstwa sprawiedliwości zostały już przychylnie ocenione przez stowarzyszenia broniące praw ofiar wypadków drogowych. W opinii tych organizacji konieczne jest opracowanie przepisów, które w rękach sędziów staną się skutecznym narzędziem karania przede wszystkim pijanych kierowców - sprawców tragicznych wypadków.

tb/

dub8hx3

Podziel się opinią

Share
dub8hx3
dub8hx3
Więcej tematów