Trwa ładowanie...
d1am43f
d1am43f

Śląskie/ Wnioski o wsparcie z RPO 12 projektów drogowych na 1,3 mld zł

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1am43f

12 wniosków o wsparcie inwestycji związanych z budową i remontem dróg wojewódzkich ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 złożyły samorządy w pierwszym takim naborze. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania to 1,3 mld zł.

Ten pierwszy duży nabór na projekty infrastrukturalne ze środków nowego śląskiego RPO trwał od września ub. roku do 29 stycznia br.

Wnioski w konkursach RPO dot. dróg wojewódzkich i linii kolejowych mogą dotyczyć jedynie projektów zawartych na listach rankingowych planów rozbudowy dróg tego typu oraz kolei w regionie. Plany te zarząd woj. śląskiego przyjął w lipcu ub. roku - jako dokumenty wdrożeniowe do przyjętej w ub.r. przez sejmik Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego.

d1am43f

Na liście rankingowej drogowej wysoko znalazły się m.in. dwa już realizowane projekty (budowa obwodnicy Pawłowic oraz budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej), których inwestorzy (Zarząd Dróg Wojewódzkich i rudzki samorząd) deklarowali wolę ubiegania się o środki unijne.

Do dofinansowania w tym naborze zgłoszona została rudzka trasa N-S. Prócz niej zarejestrowano teraz wnioski dotyczące: budowy przedłużenia Alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 908 w Częstochowie, budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku w Rybniku, przebudowy drogi nr 791 na odcinku od DK1 do DK 78 (etap I - budowa obwodnicy Myszkowa) czy rozbudowy odcinka drogi nr 942 w Bielsku-Białej.

Kolejne wnioski w tym naborze dotyczą: przebudowy drogi nr 793 na odcinku Żarki - Myszków, przebudowy drogi nr 408 na odcinku od Gliwic do granicy województwa (etap I - budowa obwodnicy Sośnicowic), przebudowy drogi nr 793 na odcinku Janów - Złoty Potok, przebudowy drogi nr 913 (etap I - odcinek od węzła "Lotnisko" trasy S-1 do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego w Pyrzowicach) przebudowy drogi 789 od węzła autostradowego do Lgoty Nadwarcia (etap I - budowa obwodnicy Woźnik) oraz budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe.

Jak poinformowała PAP Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego, obecnie trwa ocena formalna wniosków. Wnioski, które poprawnie przejdą weryfikację formalną zostaną dopuszczone do oceny merytoryczno-technicznej. Planuje się, że lista projektów wybranych zostanie opublikowana w kwietniu.

d1am43f

Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 18 grudnia 2014 r. W nowym śląskim RPO znalazło się najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro.

Główna pula śląskiego RPO wynosi ok. 2,244 mld euro. Prócz tego 1,108 mld euro kierowanych jest na zagospodarowywany przez lokalne samorządy z czterech subregionów woj. śląskiego instrument Zintegrowanych oraz Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). Ok. 105 mln euro wspiera Obszary Strategicznej Interwencji (Bytom i Radzionków). Najwięcej środków śląskiego RPO trafi na energetykę (wraz z transportem zbiorowym), transport i rewitalizacje.

Nowy śląski RPO wdraża pięć instytucji - obok trzech wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego to: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach (WUP) oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie.

d1am43f

Podziel się opinią

Share

d1am43f

d1am43f