Trwa ładowanie...
d4chpks
wiadomości
12-03-2015 15:10

Śląskie/ NGK Ceramics Polska pierwszym inwestorem w KSSE w Tucznawie

d4chpks
d4chpks

Firma NGK Ceramics Polska wybuduje za ponad 300 mln zł fabrykę filtrów cząstek stałych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej. To pierwszy inwestor w Regionalnym Parku KSSE w dzielnicy tego miasta Tucznawie.

Jak przekazała PAP kierująca Biurem Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów dąbrowskiego magistratu Ewa Fudali-Bondel zatrudnienie w planowanym zakładzie początkowo znajdzie co najmniej 70 osób. Wobec przewidywanego zwiększania mocy i wydajności fabryki liczba miejsc pracy w ciągu kilku lat powinna tam wzrosnąć do ok. 260 osób.

Inwestor kupił działki w sosnowiecko-dąbrowskiej podstrefie KSSE (tzw. Regionalny Park KSSE w Tucznawie) o powierzchni 14,7 ha. Rozpoczęcie budowy zakładu gruncie planowane jest na sierpień br. Produkcja miałaby ruszyć w styczniu 2017 r. Planowane nakłady inwestycyjne mają wynieść co najmniej 76 mln euro.

Firma NGK Ceramics Polska przekazała, że planuje wytwarzać w Dąbrowie Górniczej samochodowe filtry cząstek stałych z węglika krzemu - w eksperymentalnej technologii. "Planowany nowy proces produkcji będzie cechował się wysokim stopniem automatyzacji i zaawansowania technologicznego wymagającego od przyszłych pracowników wysokich umiejętności technicznych" - wskazała Fudali-Bondel.

d4chpks

NGK Ceramics Polska działa już od ponad 10 lat w gliwickiej podstrefie KSSE, gdzie zainwestowała ok. 800 mln zł. To jeden z największych na świecie producentów samochodowych filtrów ceramicznych. W Gliwicach powstają tzw. filtry cząstek stałych do silników diesla dla większości europejskich producentów aut osobowych. Filtry te ograniczają zawartość sadzy i szkodliwych substancji w spalinach.

Oprócz filtrów cząstek stałych do samochodów osobowych (wytwarzanych z otrzymywanego sztucznie węglika krzemu), od 2012 r. firma wytwarza w Gliwicach czujniki tlenków azotu w spalinach. Niedawno ruszyła też tam produkcja wielkogabarytowych katalizatorów do ciężarówek wytwarzanych z kordierytu (naturalnego materiału powstającego w procesie wypalania kopalnych surowców).

Jak zapowiadał podczas grudniowych obchodów 10-lecia obecności grupy NGK Insulators w Polsce jej prezes Taku Oshima, rozbudowa gliwickiego zakładu ma być kontynuowana. Firma zapowiedziała inwestycje we wdrażanie produkcji ceramicznych filtrów cząstek stałych z kordierytu dla dużych pojazdów z silnikami diesla. Nowym produktem mają być filtry z kordierytu dla samochodów z silnikami benzynowymi.

Firma NGK Ceramics Polska jest częścią japońskiej grupy NGK Insulators, która ma siedzibę w Nagoi i działa w 33 miejscach na całym świecie. Gliwicka fabryka była dotąd jednym z dwóch - obok belgijskiego - zakładów grupy w Europie

d4chpks

Regionalny Park KSSE w Tucznawie był dotąd jedynym z trzech regionalnych parków tej strefy (są jeszcze w Ujeździe w woj. opolskim oraz w Zabrzu) bez inwestora. Było to związane m.in. z uzbrajaniem tamtejszego terenu.

Cały obszar inwestycyjny w dąbrowskiej Tucznawie liczy blisko 260 hektarów, z czego 99,5 ha wcielono do dąbrowsko-sosnowieckiej podstrefy KSSE. W listopadzie ub. roku miasto otworzyło komunikującą ten teren, 9-kilometrową trasę między węzłem drogi krajowej nr 94 z drogą nr 790, a skrzyżowaniem z drogą nr 796.

d4chpks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4chpks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj