Trwa ładowanie...
d3rc4am
10-03-2016 17:00

Śląskie/ Dokumentacja jednego z odcinków DTŚ Wschód - w lipcu 2017 r.

d3rc4am
d3rc4am

Do końca lipca 2017 r. powstać ma dokumentacja projektowa połączenia drogowego ul. Bagiennej w Katowicach z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach. W przyszłości ma to być jeden z odcinków wschodniej części ważnej dla miast regionu Drogowej Trasy Średnicowej.

Jak przekazał PAP w czwartek Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, to obecny - po ostatnich aneksach - termin wykonania wartego 1,17 mln zł brutto zamówienia samorządu regionu z marca 2011 r.

Dotyczy ono wykonania kompletnej dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany i wykonawczy, a także skompletowanie dokumentacji formalno-prawnej i geodezyjnej umożliwiającej uzyskanie własności gruntów dla przedsięwzięcia "Stworzenie połączenia DTŚ z Dąbrową Górniczą - etap I połączenie DTŚ w Katowicach z Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach wraz z przebudową obiektów inżynierskich".

Wykonawca, spółka Egis Polska, ma opracować koncepcję programową tej inwestycji, kompletny wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wraz z załącznikami, przygotować projekt budowlany, a także przygotować projekt wykonawczy wraz z kosztorysem inwestorskim.

d3rc4am

Choć obecne plany przedłużenia Drogowej Trasy Średnicowej na wschód nie wiodą już w kierunku Dąbrowy Górniczej, a w stronę Jaworzna oraz południowych dzielnic Sosnowca (w dwóch odnogach), budowa połączenia do ul. Obrzeżnej Zachodniej w Mysłowicach jest niezbędna dla skomunikowania tych obu planowanych dróg z istniejącą DTŚ.

Przygotowania do budowy dwóch odnóg "średnicówki" koordynuje zgodnie z porozumieniem Mysłowic, Sosnowca i Jaworzna z 2013 r. samorząd tego ostatniego miasta. Nieco szybciej idą prace nad południową odnogą - w stronę granic Jaworzna. Miasto to zapowiedziało w środę, że w ciągu kilku dni ogłosi przetarg na projekt budowlany.

Niedawno Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno zawarły z Katowicami porozumienie ws. wspólnego wykonania decyzji środowiskowej dotyczącej realizacji wschodniej części DTŚ. Katowice w kontekście obecnych środków unijnych, które mają wspomóc budowę DTŚ na wschód, są zainteresowane przebudową i rozbudową obecnego końcowego odcinka trasy w rejonie węzłów z katowickimi ul. Dudy Gracza i Murckowską.

Potem "średnicówka" ma pobiec istniejącą dwujezdniową, dwupasmową, bezkolizyjną ul. Bagienną (droga krajowa nr 79) do węzła z ul. Lwowską w katowickiej dzielnicy Szopienice. Dalej należy zbudować połączenie do planowanego węzła Janów w Mysłowicach (w pobliżu ul. Obrzeżnej Zachodniej), gdzie zaczynają się odcinki zaplanowane przez trzy zainteresowane miasta.

d3rc4am

Ich przedstawiciele zapowiedzieli w ostatnich dniach, że w piątek mają rozmawiać o projekcie tego połączenia z urzędem marszałkowskim, który koordynuje regionalne środki unijne oraz był inwestorem części istniejących odcinków trasy.

W dotychczasowych przygotowaniach do budowy południowej odnogi wschodniego odcinka DTŚ (do Jaworzna) powstały m.in. studium transportowe i dokumentacja środowiskowa. Tzw. obszarowe studium transportowe wykazało m.in., że nowa droga jest potrzebna ze względu na układ drogowy w Mysłowicach, przez których centrum codziennie przetacza się kilkanaście tys. samochodów.

Odcinek ten powiedzie od mysłowickiego węzła Janów w kierunku tamtejszej ul. Obrzeżnej Zachodniej, a potem wzdłuż linii kolejowej w stronę ul. Oświęcimskiej i istniejącego węzła Jęzor przy trasie S1. W jego rejonie powstanie m.in. jeszcze jedno rondo - z niewielkim tunelem dla kierunku od Warszawy w stronę Katowic. Zgodnie z analizami trasa od Obrzeżnej Zachodniej do węzła Jęzor ma być jak inne odcinki bezkolizyjna; przy czym wystarczy, aby była jednojezdniowa.

d3rc4am

Wschodni odcinek DTŚ między Katowicami a Jaworznem przewidziano do finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, którego środki będą rozdzielane w procedurze konkursowej. Według wcześniejszych założeń, połączenie to miałoby kosztować ok. 300 mln zł.

Odnoga północna, przez Sosnowiec, miałaby być finansowana w ramach Kontraktu Terytorialnego. Wiodąc od węzła Janów przez południowe dzielnice Sosnowca kończyłaby się innym węzłem z trasą S1 - nieco dalej na północ, na wysokości sosnowieckiego osiedla Bór.

Obecnie kończą się odbiory ostatniego budowanego w ostatnich latach zachodniego odcinka DTŚ - w śródmieściu Gliwic. Po jego planowanym na noc z 20 na 21 marca otwarciu "średnicówka" połączy drogę nr 88 w Gliwicach przez m.in. węzeł z autostradą A1 między Gliwicami i Zabrzem, centra albo okolice centrów kilku śląskich miast, z węzłem dróg nr 79 i S86 w Katowicach.

d3rc4am
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rc4am
Więcej tematów