Trwa ładowanie...
d3vcatf
d3vcatf

Śląskie/ Darmowa komunikacja w Łaziskach Górnych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3vcatf

Mieszkańcy Łazisk Górnych w woj. śląskim od stycznia mogą korzystać z trzech darmowych linii autobusowych. Gmina podkreśla, że z bezpłatnych przejazdów tymi liniami, łączącymi obrzeża miasta, skorzystają przede wszystkim uczniowie oraz osoby starsze.

To kolejna tego typu inicjatywa w woj. śląskim. Od maja 2014 r. obejmująca siedem linii bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje w Żorach.

Działający od stycznia darmowy transport na trasie Łaziska Górne - Orzesze - Mikołów dotyczy trzech linii: Ł, M i N. Dwie z nich - Ł i N - dotychczas obsługiwane były przez Miejski Zarząd Komunikacji (MZK) w Tychach.

d3vcatf

Teraz operatorem tych przewozów jest gminna spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W liczących ok. 22 tys. mieszkańców Łaziskach Górnych w powiecie mikołowskim nadal będą kursować pozostałe linie autobusowe, obsługiwane przez MZK Tychy, z płatnymi przejazdami według dotychczasowej taryfy.

Jak powiedział PAP we wtorek burmistrz Łazisk Górnych Aleksander Wyra, na bezpłatnym transporcie publicznym mają skorzystać przede wszystkim uczniowie oraz osoby starsze. "Te trzy linie łączą odległe punkty miasta na jego peryferiach. Dzięki tym połączeniom dzieci i młodzież będą miały lepszy dojazd do szkół czy na halę sportową, a osoby starsze do ośrodków zdrowia lub na uniwersytet trzeciego wieku" - podkreślił burmistrz.

Powodem wprowadzenia darmowych przejazdów są również względy finansowe. "Do tej pory miasto dopłacało do komunikacji na liniach Ł i N. Szacujemy, że za tę samą kwotę jesteśmy w stanie sfinansować dwie dotychczas działające linie i jedną nową. Roczny koszt bezpłatnej komunikacji to 750 tys. zł, jednak część tej kwoty pokryją gminy ościenne, na terenie których również kursują te linie" - wyjaśnił burmistrz.

Jak podał burmistrz, na liniach Ł, M i N od początku stycznia kursuje łącznie pięć minibusów, każdy na 29 osób. Pojazdy te umożliwiają przewóz wózka dziecięcego, są też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

d3vcatf

Darmową komunikację miejską na siedmiu liniach - jako jedne z pierwszych miast w Polsce - w maju 2014 r. uruchomiły Żory. "To był trafiony pomysł. Z komunikacji korzysta więcej mieszkańców niż wcześniej. Część pasażerów przesiadła się z samochodów do autobusów. Po kilkunastu miesiącach obserwujemy m.in. mniejsze natężeniem hałasu w mieście, mniejszą ilość spalin w powietrzu oraz więcej wolnych miejsc parkingowych" - powiedziała PAP Anna Ujma z żorskiego magistratu.

Do stycznia, przez kilkanaście miesięcy bezpłatna komunikacja działała również w Ornontowicach w powiecie mikołowskim. Gmina zrezygnowała jednak z darmowych przejazdów z powodu trudnej sytuacji finansowej.

d3vcatf

Podziel się opinią

Share
d3vcatf
d3vcatf
Więcej tematów