Trwa ładowanie...
zielony listek
03-08-2017 11:27

Rząd wprowadza restrykcje dla nowych kierowców. Nie pojadą szybciej niż 100 km/h

Nowe przepisy mają wejść w życie na początku czerwca 2018 roku. Zamieniają one zasady okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców oraz tych, którzy prawo jazdy już posiadali, lecz stracili. Wedle doniesień restrykcje mają obowiązywać tylko kategorię B,

Rząd wprowadza restrykcje dla nowych kierowców. Nie pojadą szybciej niż 100 km/hŹródło: PAP
d446e7t
d446e7t

Okres próbny ma trwać 8 miesięcy od zdobycia uprawnień. Najważniejszym i dość kontrowersyjnym zakazem, który wprowadza rząd, jest ograniczenie prędkości dla tych kierowców.

Ograniczenia te wyglądają tak:

- teren zabudowany 50 km/h;

- teren niezabudowany 80 km/h;

d446e7t

- autostrady 100 km/h.

Niby wolniejsza prędkość oznacza większe bezpieczeństwo, ale od razu nasuwa się myśl - co z pozostałymi uczestnikami ruchu? Oczywistym jest, że mając prawo do szybszej jazdy, będą tych wolniejszych nieustannie wyprzedzać, co z pewnością nie podnosi bezpieczeństwa na drogach.

Przez czas trwania okresu próbnego kierowca nie może złamać przepisów więcej niż dwa razy. Domyślacie się, co czeka go, jeśli się nie dostosuje? Oczywiście straci prawo jazdy. Czy to dobry sposób na wdrażanie młodych kierowców do ruchu drogowego? Kolejnym bardzo kontrowersyjnym elementem nowych przepisów będzie zakaz podejmowania pracy w charakterze kierowcy podczas okresu próbnego. Aktualnie wiele młodych osób zatrudnia się dorywczo jako chociażby dostawcy jedzenia - wygląda na to, że już nie będą miały takiej możliwości.

Dodatkowym utrudnieniem będą kursy, które kierowca będzie musiał odbyć między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania uprawnień. Zajęcia mają być podzielone na trzy części - dwie teoretyczne i jedną praktyczną. Trwać mają po jednej godzinie. Czego można nauczyć przez tak krótki czas? Zobaczymy już niebawem. Póki co wiadomo, że kursy będą płatne, 100 zł za teoretyczny i 200 za praktyczny.

d446e7t

Oprócz tych wszystkich restrykcji jest jeszcze jeden, zdecydowanie mniej inwazyjny element. Mianowicie kierowca będzie zmuszony do posiadania nalepek przedstawiających zielony liść przez cały okres próbny. Znak ten ma być okrągły, o średnicy co najmniej 11 cm, listek klonu oczywiście ma być zielony, na białym tle oraz mieć przynajmniej 10 cm wysokości i szerokości.

Mamy nadzieję, że mimo wielu kontrowersji, które zawierają się w nowych przepisach, na drogach będzie bezpieczniej dla wszystkich uczestników ruchu.

Autor: Arkadiusz Stando

d446e7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446e7t
Więcej tematów