Trwa ładowanie...
dkf5hkq

Rząd szykuje zmianę ustawy o czasie pracy kierowców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd szykuje zmianę ustawy o czasie pracy kierowców
(Materiały prasowe/Autostrada Wielkopolska A2)
dkf5hkq

Resort infrastruktury przygotował nowelizacje ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

Posłowie sejmowej komisji infrastruktury wysłuchali informacji ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie podjętych i koniecznych działań prawnych w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014 roku o prawie kierowców do ryczałtu za nocleg w kabinie pojazdu i skutków, jakie spowoduje dla firm transportowych rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy. W swojej uchwale uznał on, że bezpłatny nocleg to nie jest miejsce do spania, a zatem kierowcy może być wypłacony ryczałt z powodu podróży służbowej, mimo, że spał w kabinie swego auta, a nie w hotelu. Oznacza to, że kierowcy mogą się domagać wypłat ryczałtu za nocleg w kabinach pojazdów z tytułu niezapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu. W konsekwencji roszczeń kierowców, jako wynikających ze stosunku pracy łączącego kierowcę z jego pracodawcą, termin przedawnienia roszczeń liczyć należy na zasadach ogólnych jak dla roszczeń z tytułu świadczonej pracy, czyli trzy lata wstecz.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

dkf5hkq

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król, który w imieniu grupy posłów wystąpił z wnioskiem o przedstawienie przez MIR informacji w tej sprawie, powiedział, że wyrok Sądu Najwyższego będzie miał negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców transportowych, bo może doprowadzić część z nich do upadku. - Działanie tej uchwały jest także niekorzystne dla kierowców. Ponieważ pracodawcy zmieniają systemy wynagrodzenie zgodnie z tą uchwałą - powiedział. Dodał, że kierowcy w wyniku tych działań będą mniej zarabiać. Jego zdaniem w 2010 roku popełniono błąd w ustawie o czasie pracy kierowcy w zakresie definicji podróży służbowej dla kierowcy. Król wyjaśnił, że w tej ustawie kwestie związane z ustaleniem zwrotu kosztów za noclegi dla kierowców ustalono odwołując się do przepisów kodeksu pracy. Według niego przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają jednak specyfiki pracy kierowców i "dotyczą pracowników stacjonarnych, którzy podróżują okazjonalnie".

Rynasiewicz powiedział, że resort ma już gotową nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która zakłada, że to minister infrastruktury i rozwoju będzie w rozporządzeniu ustalał wysokość diet i ryczałtów za noclegi dla kierowców. Jak poinformował, projekt noweli do końca roku powinien trafić do konsultacji społecznych. Przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" Tadeusz Kucharski powiedział, że związek oczekuje od rządu wprowadzenia "rozwiązań legislacyjnych" nt. wysokości zwrotu kosztów za noclegi. - Obecne rozwiązanie, które traktuje podróż kierowcy, jako podróż służbową, wydaje się nie odpowiadać specyfice pracy kierowców i będzie w naszej ocenie generowało ciągłe wątpliwości natury prawnej i praktycznej - powiedział Kucharski.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

Samochody w atrakcyjnych cenach. Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

dkf5hkq

Podziel się opinią

Share

dkf5hkq

dkf5hkq