Trwa ładowanie...
d3f1qj0

Ruszają kursy na skutery. Kto musi je zrobić?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszają kursy na skutery. Kto musi je zrobić?
(PAP/Łukasz Ogrodowczyk)
d3f1qj0

Każdy, kto przed 19 stycznia 2013 r. nie ukończył 18 lat lub nie ma dawnej karty motorowerowej, musi zdać egzamin na nową kategorię prawa jazdy AM. Jeśli tego nie zrobi, nie może jeździć motorowerem ani skuterem. Wyjątkiem pozostają osoby, które stały się pełnoletnie przed wprowadzeniem nowych przepisów.

Nowa kategoria AM uprawnia do jazdy motorowerem (dwu- lub trzykołowym), którego silnik ma pojemność nie przekraczającą 50 cm3. Jego moc nie może przy tym przekraczać 4 kW, a prędkość maksymalna pojazdu wynosić więcej niż 45 km/h. Ta sama kategoria uprawnia również do poruszania się lekkim quadem, którego masa nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna 45 km/h. Do tej pory kartę motorowerową mogła otrzymać osoba w wieku od 13 do 18 lat, natomiast uzyskanie prawa jazdy kategorii AM jest możliwe dopiero przez 14-latków.

Kategoria AM zastępuje kartę rowerową, ale wprowadza też drugą ważną zmianę - również osoby pełnoletnie, które 19 stycznia 2013 r. nie miały jeszcze ukończonych 18 lat i nie posiadały karty motorowerowej, muszą posiadać prawo jazdy AM, aby jeździć motorowerem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów. Zachowują one przywilej jeżdżenia motorowerem bez obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej.

(fot. PAP/Marcin Bielecki)

Aby otrzymać prawo jazdy kategorii AM, trzeba odbyć kurs w szkole jazdy i zdać egzamin w jednym z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Kurs można rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem 14. roku życia. Do jazdy motorowerem, skuterem i quadem uprawnia też posiadanie jakiegokolwiek prawa jazdy innej kategorii.

d3f1qj0

* SPRAWDŹ SIĘ W NOWYM EGZAMINIE NA PRAWO JAZDY * Przypominamy, że zmiany objęły też inne kategorie motocyklowe. A1 jest uprawnieniem pierwszego stopnia do jazdy na motocyklu dla osób powyżej 16 roku życia. Po uzyskaniu takiego prawa jazdy mogą one kierować motocyklami o pojemności poniżej 125 cm3, mocy poniżej 11 kW (15 KM) i stosunku masy do mocy poniżej 0,1 kW/kg. Szersze uprawnienia do jazdy na motocyklu pojawiają się po ukończeniu 18 roku życia. Nowa kategoria A2 przewiduje prawo do poruszania się jednośladem o mocy poniżej 35 kW (48 KM) i stosunku mocy do masy poniżej 0,2 kW/kg oraz trójkołowcem o mocy poniżej 15 kW (20 KM). Prawo jazdy kategorii A, która uprawnia do jazdy wszystkimi motocyklami, mogą uzyskać osoby powyżej 24 roku życia. Wcześniej takie uprawnienia będzie mógł się o nie starać kierowca, który od co najmniej 2 lat legitymuje się prawem jazdy kategorii A2.

sj, moto.wp.pl

sj/tb/sj

Motocykle w supercenach. Sprawdź najnowsze oferty!

d3f1qj0

Podziel się opinią

Share

d3f1qj0

d3f1qj0