Trwa ładowanie...
d4jdngl
06-02-2015 13:00

Rusza budowa drogi Olsztyn-Olsztynek, walka o "szesnastkę" wciąż trwa

d4jdngl
d4jdngl

Energopol Szczecin do połowy 2017 r. ma zbudować 13km drogę z Olsztyna do Olsztynka - w piątek w obecności marszałka i wojewody warmińsko-mazurskiego podpisano umowę ws. tej inwestycji. Jednocześnie władze regionu wciąż walczą o pieniądze na budowę DK 16.

Droga z Olsztyna do Olsztynka będzie zbudowana w standardzie drogi ekspresowej za blisko 400 mln zł. Powinna być gotowa do połowy 2017 roku. Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Mirosław Nicewicz podkreślił, że dzięki tej trasie przejazd z Olsztyna do Warszawy będzie możliwy siecią dróg ekspresowych. Inwestycja ma się także połączyć z planowaną obwodnicą Olsztyna.

Nowa droga będzie miała 13,3 km i w wielu miejscach będzie biegła inaczej niż obecnie. Powstaną na niej dwa węzły: Stawiguda i Gryźliny.

Dyrektor spółki Energopol Szczecin Marcin Konarzewski zapewnił, że przy budowie trasy będą zatrudniane w charakterze podwykonawców lokalne firmy. Przyznał jednak, że zanim zaczną się roboty budowlane trzeba będzie wyciąć 2,5 tys. drzew. Wycinka ma się zacząć w najbliższym czasie.

d4jdngl

Na podpisanie umowy przyszli w piątek marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski (obaj z PSL). Zgodnie określili inwestycję jako "historyczną" i podkreślali, że jej rozpoczęcie jest możliwe "dzięki zgodnemu głosowi przedstawicieli rządu i samorządu".

Brzezin i Podziewski jednocześnie przyznali, że region wciąż jest wykluczony komunikacyjnie, co utrudnia mu rozwój (w tym ściąganie inwestorów). "Bez spójnej sieci dróg nie ma co liczyć na rozwój" - przyznał Brzezin nawiązując do tego, że rząd mimo zapisów Kontraktu Terytorialnego nie ujął w ostatnim projekcie "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023" modernizacji drogi krajowej nr 16 z Borek Wielkich do Mrągowa. Od blisko miesiąca środowiska biznesowe, polityczne, a także kierowcy z regionu piszą do resortu transportu apele i petycje o centralne sfinansowanie budowy tej drogi.

W ocenie Brzezina i Podziewskiego przeoczeniem jest to, że "szesnastka" wypadła z rządowego planu, mimo iż wcześniej rząd podpisał Kontrakt Terytorialny, w którym ona była. "Sądzimy, że w połowie lutego zapadną w tej sprawie decyzje, i że będą one dla nas dobre" - powiedział Podziewski.

Droga krajowa nr 16 od lat nazywana jest komunikacyjnym kręgosłupem woj. warmińsko-mazurskiego, ponieważ łączy wschód regionu biegnąc od Ełku przez Mikołajki i Mrągowo do Olsztyna i dalej na zachód przez Ostródę do Iławy. Od tej drogi "odchodzą" mniejsze trasy np. z Mrągowa do Giżycka czy Kętrzyna, co zwłaszcza latem sprawia, że jest ona zatłoczona.

d4jdngl

"Szesnastka" jest teraz wyremontowana tylko w niektórych miejscach, z Olsztyna w stronę Mazur komfortowy przejazd jest tylko do miejscowości Borki Wielkie. Dalej na Mazury jedzie się drogą wąską, krętą, pełną kolein.

Dlaczego modernizacji DK 16 z Borek do Mrągowa nie ujęto w rządowym programie, mimo iż wcześniej zobowiązano się do tego w Kontrakcie Terytorialnym - nie wiadomo. Rzecznik prasowy ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa nie odpowiedział na pytanie PAP o powody rozbieżności między Kontraktem a planami rządu.

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj