Trwa ładowanie...
d2xzpvz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozbili gang złodziei samochodów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozbili gang złodziei samochodów
(sxc.hu)
d2xzpvz

Polsko-niemiecki zespół śledczy doprowadził do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów i paserstwem. Zarzuty usłyszało 14 osób, a wartość ponad 100 skradzionych pojazdów oszacowano na ok. 2,5 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie nadzorują Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze i Prokuratura ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości w Kraju Związkowym Brandenburgia - poinformował w środę rzecznik zielonogórskiej prokuratury Grzegorz Szklarz. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat. Wszyscy byli lub są tymczasowo aresztowani. Obecnie jeden przebywa w areszcie w Niemczech, inny został aresztowany w Holandii. Podejrzani mieszkający w Polsce opuścili areszt po wpłaceniu poręczeń majątkowych; są pod dozorem policji i mają zakazy opuszczania kraju.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że rozbity gang działał w latach 2011-2012. Pojazdy były kradzione w Niemczech i w Polsce. Wśród podejrzanych są zarówno złodzieje samochodów, jak i paserzy kupujący skradzione auta. Szklarz podkreślił, że sukces w tej sprawie był możliwy dzięki utworzeniu wspólnego zespołu śledczego organów ścigania Niemiec i Polski. W listopadzie 2013 r. Prokurator Kraju Związkowego Brandenburgii i Prokurator Generalny Rzeczpospolitej Polskiej podpisali umowę o utworzeniu takiego zespołu.

d2xzpvz

- Jego powstanie w istotnym stopniu ułatwiło współpracę międzynarodową w postępowaniu przygotowawczym skierowanym przeciw grupie złodziei samochodów. Policyjne śledztwo prowadzi zielonogórski wydział Centralnego Biura Śledczego, a po stronie niemieckiej Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Krajowego Urzędu Kryminalnego - powiedział rzecznik. Dodał, że jest to pierwsze porozumienie między Niemcami a Polską o utworzeniu wspólnego zespołu śledczego, określanego w UE Joint Inwestigation Team (JIT). - Oceniamy utworzenie wspólnej grupy śledczej jako kolejny ważny krok w optymalizacji wspólnego zwalczania przestępczości transgranicznej, przede wszystkim w dziedzinie kradzieży pojazdów - powiedział Szklarz.

Utworzenie wspólnej grupy śledczej na podstawie odpowiedniego porozumienia europejskiego pozwala organom ścigania danego kraju uczestniczyć w czynnościach śledczych drugiego państwa i wykorzystywać zdobytą wiedzę dla postępowania karnego bez konieczności podejmowania - często czasochłonnych - działań w drodze oficjalnej pomocy prawnej. Szklarz zaznaczył, że z uwagi na dobro śledztwa przekazanie bardziej szczegółowych informacji w tej sprawie nie jest obecnie możliwe. Dodał, że praca wspólnej grupy śledczej wspierana jest przez Europol i europejski organ ds. współpracy prokuratorskiej Eurojust.

d2xzpvz

Podziel się opinią

Share

d2xzpvz

d2xzpvz