Rośnie liczba kobiet za kierownicą
Od 2002 roku liczba kobiet posiadających prawo jazdy wzrosła ponad siedem razy. Tym samym panie stanowią obecnie około 40 procent osób posiadających ten dokument i kupują coraz więcej samochodów. Zmiany te mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach oraz postrzeganie roli kobiet w społeczeństwie.
- Rola i funkcjonowanie kobiet w nowoczesnym społeczeństwie nieustannie się zmieniają. Panie coraz częściej samodzielnie odpowiadają za utrzymanie gospodarstwa domowego lub zmieniają rodzaj zawodowej aktywności, np. zakładając własny biznes. Oznacza to więcej podróży i potrzebę posiadania samochodu - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Pawelec z firmy BlaBlaCar, serwisu łączącego kierowców i pasażerów zainteresowanych możliwością wspólnych przejazdów.
Kobiety z reguły decydują się na zakup małych samochodów, by czuć nad nimi większą kontrolę, zapinają pasy i nie przeceniają swoich możliwości.
- Badania pokazują, że kobiety zazwyczaj jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni. Są bardziej ostrożne, trzymają się przepisów i nie przekraczają prędkości, dzięki czemu rzadziej otrzymują mandaty. Rzadziej podejmują ryzykowne decyzje, które mogą skutkować wypadkiem, np. wyprzedzenie tira. Często podróżują z dzieckiem, co również wpływa na uwagę za kółkiem - dodaje Michał Pawelec.
Wciąż istnieje wiele stereotypów przedstawiających kobiety jako kierowców gorszej kategorii. W powszechnej opinii do niedawna dominował pogląd, że kobiety w aucie nagminnie poprawiają makijaż i rozmawiają przez telefon, przez co nie nadążają ze zmianą biegów i kontrolowaniem sytuacji w lusterkach. Jednak wskutek rosnącego uznania dla kobiet za kółkiem takie przekonania powoli zanikają.
Coraz więcej marek motoryzacyjnych kieruje swoją ofertę tylko do kobiet. Powstają kobiece modele aut, fora internetowe, targi motoryzacyjne i szkoły jazdy mające na celu udowodnić, że wartościowanie kierowcy na podstawie jego płci jest bezpodstawne.
Źródło: Newseria
tb, moto.wp.pl
Zobacz: ABC dobrego kierowcy