Trwa ładowanie...
d28bfow

Renault Symbioz – niecodzienna premiera samochodu z domem

Czy samochód i dom mogą współistnieć w idealnej symbiozie? Francuzi twierdzą, że tak i nawet to pokazali. Oto Renault Symbioz, który jest przedłużeniem domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Renault Symbioz 2017
Renault Symbioz 2017 (Materiały prasowe, Fot: Renault)
d28bfow

- Dziś już nie można projektować samochodu nie uwzględniając całego otaczającego nas ekosystemu czy przełomowych zmian, takich jak silniki elektryczne, mobilne technologie lub jazda autonomiczna. Mają one wpływ na nasze życie i sposób przemieszczania się. Symbioz jest naprawdę unikatowym projektem, opracowanym we współpracy z planistami, projektantami i inżynierami, naukowcami i architektami, socjologami i start-upami. Chcieliśmy przesunąć granice możliwości, jeśli chodzi o sposób użytkowania, technologie, wykorzystanie energii i harmonijną stylistykę, w celu uzyskania kompleksowego rozwiązania - powiedział Laurens van den Acker, dyrektor ds. designu przemysłowego Grupy Renault.

Symbioz jest stworzoną przez Renault wizją samochodu przyszłości i roli, jaką odgrywa w otoczeniu człowieka. Wizja dotyczy symbiozy pojazdu i domu. Po raz pierwszy producent pokaże zamiast auta cały dom z samochodem. Nie bez powodu.

Renault Symbioz 2017 Materiały prasowe
Renault Symbioz 2017

Auto ma przewozić pasażerów w kabinie zaprojektowanej na wzór wnętrza domu i przystosowanej do jazdy autonomicznej. Tym samym samochód staje się przedłużeniem domu na drodze. Natomiast po zaparkowaniu w domu jest dodatkowym, mobilnym pokojem. W jaki sposób?

  • Winda unosi samochód z parteru na wysokość sypialni lub tarasu na piętrze. Symbioz zaparkowany na dachu może spełniać rolę kącika wypoczynkowego.
  • Może spełniać rolę otwartej przestrzeni pokoju dziennego, w którym domownicy będą spędzać wspólnie czas.
  • Może stać się zamkniętą przestrzenią przeznaczoną do odpoczynku lub pracy, w której istnieje możliwość izolacji od reszty domowników.
Renault Symbioz 2017 Materiały prasowe
Renault Symbioz 2017

Symbioza pomiędzy samochodem i domem nie kończy się tylko na przestrzeni, ale to także dzielenie energii. Inteligentna sieć energetyczna może dostarczać prąd do domu i auta jednocześnie, a odpowiednie sterowanie pozwala właściwie gospodarować energią. Jeśli na przykład użytkownik nie planuje długiej podróży w ciągu najbliższych 48 godzin, to utrzymywany będzie minimalny stan naładowania akumulatora samochodu, a więcej energii zostanie dostarczone do domu.

Jeżeli zaś kierowca chce się wybrać w podróż weekendową, to już w nocy z piątku na sobotę akumulator zostanie naładowany do pełna, bo w tym czasie dom ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Można też skorzystać z energii zgromadzonej w akumulatorze pojazdu, który nie będzie przez jakiś czas używany, na przykład do zasilania oświetlenia domowego.

Renault Symbioz 2017 Materiały prasowe
Renault Symbioz 2017

Już sama stylistyka Symbioza jest inspirowana architekturą. Auto ma 4,7 m długości, 1,98 m szerokości i tylko 1,35 m wysokości. Dzięki tym rozmiarom można je pozycjonować w obecnym segmencie D.

d28bfow

Mocno przeszklona karoseria została wykonana z włókna węglowego. Podobnie jak dom jest wykończona takimi materiałami jak filc, drewno, delikatny marmur czy porcelana.

Renault Symbioz 2017 Materiały prasowe
Renault Symbioz 2017

Wnętrze zaprojektowano tak, że po włączeniu trybu autonomicznego kierownica składa się, a pedały i deska rozdzielcza automatycznie cofają się o około 15 cm. Siedzenia zmieniają się w prawdziwe fotele. Kierowca i pasażer z przodu mogą odwrócić się w stronę pozostałych pasażerów, a podłokietniki składają się, aby ułatwić cały proces. W międzyczasie pomiędzy siedzeniami otwiera się metalowy stolik z marmurowym blatem.

Zobaczcie jak to wygląda na wideo:

Jeśli chodzi o poziom autonomiczności samochodu, to jest to czwarty stopień z pięciu, jakie określono według standardów amerykańskich. Oznacza to, że mamy do czynienia z pojazdem typu mind-off, zwalniającym człowieka ze wszystkich czynności związanych z prowadzeniem. Tym samym kierowca po włączeniu trybu autonomicznego staje się pasażerem.

Renault Symbioz 2017 Materiały prasowe
Renault Symbioz 2017

Elegancka, choć mało sportowa bryła nadwozia może tworzyć iluzoryczne wrażenie auta powolnego. Jednak Symbioz został wyposażony w bardzo mocny napęd. Łącznie kierowca ma do dyspozycji 680 KM mocy i 660 Nm momentu obrotowego. Nie jest to jednak sprinter, ponieważ pierwszą setkę osiągnie dopiero po niespełna 6 s. Zasięg to 500 km w warunkach rzeczywistych, co można traktować z przymrużeniem oka, ponieważ auto nie jest dopuszczone do ruchu drogowego, więc nigdy nie jeździło po publicznych drogach.

Francuzi po raz kolejny wykazali się odwagą i pokazali coś, czego jeszcze na żadnym salonie samochodowym nie było. Co prawda wizja symbiozy domu i auta jest daleka od rzeczywistości, ale po to właśnie tworzy się koncepty.

d28bfow

Podziel się opinią

Share

d28bfow

d28bfow