Trwa ładowanie...

Renault Clio RS vs Seat Ibiza Cupra

Renault Clio RS vs Seat Ibiza Cupra
d1u6y09
d1u6y09

Auta miejskie to dla większości z nas przede wszystkim pospolity środek transportu. Jest jednak taka grupa kierowców, którzy szczególnie cenią sobie małe, mocne auta. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy porównanie dwóch mocnych maluchów od Renault i Seata.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Cech szczególnych doszukać się w nich może nawet laik motoryzacyjny. Zdecydowanie usportowione wersje popularnych modeli - to ich najkrótsza definicja. Obydwa nie ukrywają przed nikim swoich narowistych charakterów. Oczywiście jest mnóstwo mocniejszych aut, ale też i o wiele droższych.

Małe auta z mocnymi silnikami pozwalają w szybki sposób podnieść poziom adrenaliny w organizmie. Są zwrotne i naprawdę sporo potrafią w rękach sprawnego kierowcy. Już sam wygląd zewnętrzny pozwala się domyślać, że okryte maskami silniki nie zaliczają się do słabych.

d1u6y09
(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Jaśniejsza, kanarkowa Ibiza to model Cupra. Od innych Seatów Ibizę odróżnia szereg dodatków. Zderzaki poszatkowane sporymi wlotami powietrza, 17-calowe felgi oraz lusterka lakierowane w czarnym kolorze. Z tyłu uwagę zwraca centralnie wyprowadzony w zderzaku wylot. Z daleka wygląda na potężną końcówkę układu wydechowego. Po bliższym przyjrzeniu się dostrzegamy w nim niestety dwie małe rurki wydechowe.

Clio RS również może pochwalić się 17-calowymi felgami oferowanymi w tej wersji w standardzie. Mocne Renault opuszcza fabrykę wyposażone także w zderzak przedni z czarną środkową częścią oraz elementem przywodzącym na myśl bolidy F1. Środkowa część uformowana jest w charakterystyczny rodzaj spojlera.

d1u6y09

Tuż za przednimi nadkolami umieszczone zostały wyloty pomagające odprowadzać duże ilości ciepła generowane podczas dynamicznej jazdy przez układ hamulcowy Brembo. Tył Clio RS nie pozostawia chyba nikomu żadnych złudzeń. To nie jest zwykłe Clio! Dwie spore końcówki wydechu i dyfuzor połączony z tylnym zderzakiem mówią same za siebie.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Jeżeli kogoś interesuje pojemność bagażników, to każdy z nich posiada około 300 litrów pojemności. Spodziewam się jednak, że oprócz roli szybkiego wózka na zakupy, ludzie zainteresowani tym segmentem samochodów sportowych będą wykorzystywać je w sposób nieco odbiegający od nudnych standardów.

d1u6y09

Za "kółkiem" głębiej i trochę niżej usiądziemy w Ibizie. W obu autach znajdziemy podobnie dużo przestrzeni zarówno z przodu, jak i z tyłu. Wnętrze Cupry to duże romby, czyli czarna tapicerka przeszyta białą nicią. Fotele są tutaj dobrze wyprofilowane i zapewniają rozsądne trzymanie boczne w zakrętach.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Trochę słabiej wypadają na tym polu fotele Clio RS. Tutaj zbyt mocno przeszkadza jednak słabsze podparcie boczne oraz minimalnie krótsze niż powinno być siedzisko. Jednak za dopłatą pięciu tysięcy złotych możemy siedzieć w fajnych kubełkowych fotelach, sygnowanych logo znanego producenta Recaro.

d1u6y09

Plusem Clio jest wykonanie wnętrza. Użyto tu dobrych materiałów, które zestawiono w odpowiedni sposób. Mała kierownica RS leży doskonale w rękach, a sterowanie funkcjami radia, jest w miarę intuicyjne.

W Seacie kierownica także została dobrze wyprofilowana. Nie zapomniano również o kierowcach odznaczających się słusznym wzrostem i ułatwiono im zajmowanie miejsca poprzez ścięcie kierownicy u dołu. Szkoda, że część plastików we wnętrzu nadal jest twarda i mało przyjazna. Dostępna nawigacja Tom Tom ma z kolei zbyt mały ekran.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

W Clio RS montowana seryjnie nawigacja ma większą przekątną wyświetlacza, dzięki czemu urządzenie jest bardziej przyjazne dla kierowcy. Można ją obsługiwać wyłącznie pilotem. Ma to swoje plusy i minusy. Niektórym może brakować dotykowego ekranu. Jednak jeżeli nie jedziemy sami, pasażer może nas wyręczyć w ustawianiu systemu i trasy do punktu docelowego.

d1u6y09

W kwestii bezpieczeństwa sporo więcej oferuje Renault. Oprócz przednich, bocznych i kurtynowych poduszek powietrznych ma także kolejną poduszkę w fotelu, zapobiegającą wyślizgnięciu się spod pasów bezpieczeństwa.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Pewnego rodzaju bolączką obu maluchów są dość długie w stosunku do ich gabarytów drzwi. Często więc na parkingach będziemy wciskać się do własnego auta lub też sięgać daleko do uchwytów ułatwiających zamknięcie.

d1u6y09

Seat i Renault zastosowały dwie zupełnie odmienne koncepcje rozwiązujące napęd dla swoich szybkich hothatchów. Hiszpański producent tradycyjnie już dla Cupry wyposażył ją w turbodoładowany silnik. Francuzi postawili na atmosferyczną jednostkę. Dzięki temu porównanie jest ciekawsze. Oba auta dają frajdę z jazdy, ale w inny, specyficzny dla siebie sposób.

Renault uzyskał ze swojego wolnossącego, dwulitrowego silnika aż 203 KM. Wynik ten osiągnięto między innymi dzięki zastosowaniu zmiennych faz rozrządu. Clio RS lubi i potrzebuje wysokich obrotów. W tym aucie nie ma zbyt wiele czasu na zastanawianie się. Aby jeździć szybko i efektywnie kierowca musi kręcić wolnossący motor wysoko.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Tutaj zawiera się główna różnica pomiędzy Seatem i Renault. Ibiza wyposażona w podwójnie doładowany silnika nie zmusza kierowcy do tak częstego pilnowania obrotomierza. Silnik ma pojemność "zaledwie" 1.4. Jednostka TSI charakteryzuje się jednak podwójnym doładowaniem. Kompresor sprawia, że silnik "ciągnie" już od samego dołu. Gdy zabraknie mu pary, sprawy przejmuje turbosprężarka dając moc 180 KM i aż ponad 6.000 obrotów.

Druga zasadnicza różnica pomiędzy dwoma prezentowanymi autami to sposób w jaki oba radzą sobie z przekazaniem całej mocy i momentu obrotowego na koła. Przypomnijmy, że oba auta zaliczają się do klasy przednionapędowych. Renault ma jednak manualną skrzynię. W Clio RS działa ona naprawdę bardzo poprawnie, co nie jest takim oczywistym faktem w przypadku francuskich samochodów.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Kierowca Ibizy nie będzie musiał martwić się o drogę prowadzenia poszczególnych przełożeń w skrzyni biegów. Ibizę Cuprę można kupić wyposażoną jedynie w zautomatyzowaną przekładnię z trybem sekwencyjnym - DSG. Ma ona jak zawsze dwa sprzęgła, jest bardzo szybka i niestety ma nadal odwróconą biegunowość.

Za zautomatyzowaną przekładnią przemawiają dwie rzeczy: brak uciążliwego "wachlowania" biegami w korkach oraz tryb manualnej zmiany przełożeń, doskonały do zabawy na torze czy krętej drodze. Który jest szybszy ? Pojedynek w sprincie do pierwszych 100 km/h wygrywa Clio RS z czasem 6,9 sekundy. Cupra jest o 0,3 sekundy wolniejsza. Maksymalna prędkość w obu autach jest jednak identyczna i wynosi 225 km/h.

Podczas jazdy odczujemy jeszcze jedną różnicę. Mam na myśli różne sposoby zestrojenia zawieszenia. Cupra jest twardsza niż Clio. Nie jest to przepaść, ale różnica jest odczuwalna na większości nierównych nawierzchni. Clio nawet z opcjonalnym zawieszeniem Cup potrafi skutecznie wybronić pasażerów przed "dobijaniem" na nierównych drogach. Przy tym zawieszenie Clio pracuje ciszej. Zapewnia też RS-owi naprawdę neutralny styl prowadzenia.

(fot. Mikołaj Urbański)
Źródło: (fot. Mikołaj Urbański)

Cupra ma jednak as w rękawie. Dzięki tzw. elektronicznej szperze, czyli układowi XDS potrafi skuteczniej przenieść moc w zakręcie i nie tylko. Pomaga to zwłaszcza na śliskiej i mokrej nawierzchni.

W Renault Clio RS wrażenia z jazdy na wysokich obrotach są w sensie dosłownym bardziej odczuwalne, do tego RS przebija Cuprę brzmieniem silnika i dzikością charakteru. Cupra ma szybką skrzynię, lepsze fotele i silnik potrafiący zadziwić elastycznością praktycznie w każdych warunkach. RS to już tylko kilka kroków do stuprocentowego samochodu wyczynowego, Cupra nadal pozostaje szybkim lecz wciąż bardziej "cywilnym" autem, potrafiącym miło zaskoczyć na stacji benzynowej.

Mikołaj Urbański

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj