Trwa ładowanie...
d1zu22x

Renault Alpine: szykuje się wielki powrót

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Renault Alpine: szykuje się wielki powrót
(zdjęcie producenta)
d1zu22x

Alpine to firma, która tworzyła sportowe samochody bazujące na konstrukcjach Renault. Teraz francuzi zapowiadają powrót słynnej marki odpowiadającej za nietypowe coupe i auta wyścigowe.

 (fot. zdjęcie producenta)

Firma założona przez dealera Renault odpowiadała za przygotowanie samochodów wyścigowych, ale też stworzyła kilka własnych konstrukcji. Od lat 50. do 1995 roku obowiązywały te same założenia - silnik umieszczony z tyłu i lekkie nadwozie z włókna szklanego. Początek był ciężki, ale wraz z modelem A110 przyszedł sukces. Piękna stylistyka i imponujące osiągi zapewniły temu samochodowi ważne miejsce w historii motoryzacji.

d1zu22x

Alpine A110 w wersji rajdowej pokonało takie legendy jak Porsche, Forda i Lancię. Choć najmocniejsza wersja A110 miała tylko 140 KM to przy masie zaledwie 625 kg był to realny konkurent dla dużych firm produkujących samochody sportowe. Niestety po przejęciu marki przez Renault nie było już tak pięknie. Choć auto nadał zaskakiwało stylistyką, a centralny silnik był ukryty pod lekkim nadwoziem, to samochód był dużo cięższy od poprzednika. Oznaczało to, że model GTA (nazywany po liftingu A610) miał zbliżone osiągi do A110, a te już nikogo nie zaskakiwały.

 (fot. zdjęcie producenta)

Wysoka cena i niska konkurencyjność na rynku oznaczały małą popularność, a w końcu śmierć tej słynnej marki. Mimo to wspomnienia o Alpine do dzisiaj kojarzą się bardzo pozytywnie i dlatego wiadomość o tym, że marka ta ma powrócić ucieszy wielu fanów motoryzacji.

Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie przedstawiciel Renault poinformował, że trwają prace nad nowym modelem Alpine. Miałby on być przygotowany przez oddział RenaultSport. Więcej szczegółów nie jest znanych, ale można mieć nadzieję, że będzie to nowe auto, a nie tylko wersja specjalna któregoś z modeli oferowanych przez francuskiego producenta.

* DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O HISTORII MARKI ALPINE * sj

d1zu22x

Podziel się opinią

Share

d1zu22x

d1zu22x