Trwa ładowanie...
d2j668q

Przepisy o odholowanych samochodach niekonstytucyjne. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które uzależniają wydanie odholowanego pojazdu od uiszczenia opłaty za tę czynność, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Oznacza to rewolucję w kwestii dyscyplinowania kierowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przyczyn odholowania pojazdu może być kilka. Najczęściej to nieprawidłowe parkowanie
Przyczyn odholowania pojazdu może być kilka. Najczęściej to nieprawidłowe parkowanie (East News, Fot: SZYMON BLIK/REPORTER)
d2j668q

System zbyt opresyjny

Prawo o ruchu drogowym w art. 130 przewiduje, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Jest to niezgodne z konstytucją. W uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie stwierdzono, że taki sposób postępowania jest istotnym ograniczeniem prawa własności pojazdu poprzez ograniczenie możliwości dysponowania nim.

Wyrok TK jest ukłonem w kierunku kierowców, dla których - zdaniem przewodniczącego rozprawie sędziego Piotra Tulei - jest to poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Jak zaznaczył sędzia, prewencyjny sens przepisów realizowany jest już w momencie odholowania pojazdu i nałożenia na kierowcę mandatu. Ograniczanie możliwości korzystania ze swojej własności jest zaś nieproporcjonalnym środkiem w stosunku do przewinienia.

d2j668q

Zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy utracą ważność po dziewięciu miesiącach od daty ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Nie oznacza to jednak, że kierowcy, którym zostanie odholowany pojazd, nie będą musieli płacić mandatu i opłaty. Po prostu od faktu dokonania płatności nie będzie zależne wydanie samochodu czy motocykla.

Kiedy odholują?

Samochód może być usunięty na koszt właściciela w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest bezprawne zajęcie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zostanie odholowany również wtedy, gdy uniemożliwia poruszanie się innym uczestnikom ruchu. W tym przypadku reakcja w razie pozostawienia auta w miejscu, w którym koliduje on z szynami tramwajowymi, jest zwykle o wiele szybsza niż w razie zatarasowania wyjazdu z parkingu.

Do innej kategorii przyczyn odholowania należą: uznanie pojazdu za porzucony, wykazanie jego uciążliwości dla środowiska (cieknące z niego płyny) czy przekroczenie dopuszczalnej na danej drodze masy pojazdu. Samochód może również zostać odholowany, jeśli policja przyłapie kierującą nią osobę na jeździe pod wpływem alkoholu czy narkotyków i nie ma innego kierowcy, który mógłby poprowadzić auto.

d2j668q

Kolejna kontrowersja

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ucieszy kierowców i stanie się problemem dla władz samorządowych. Te, po wejściu w życie kasacji przepisów wskazanych przez TK, będą musiały spodziewać się opóźnień w ściąganiu należności za odholowanie i parkowanie pojazdów. Wysokość tych opłat wciąż może jednak budzić kontrowersje.

Obciążenia nakładane na kierowców za odholowanie i przechowywanie pojazdów powinny odzwierciedlać rzeczywiste koszty przeprowadzonych czynności. Jak jednak wielokrotnie już informował Rzecznik Praw Obywatelskich, w wielu miastach przepisy o odholowaniu stały się maszynką do robienia pieniędzy dla samorządów. Zdarza się, że te wykazują maksymalne dopuszczone przepisami stawki bez odzwierciedlenia w lokalnych realiach. Tylko w 2018 r. skargi RPO w takich sprawach potwierdzały sądy administracyjne w Lublinie czy Warszawie.

d2j668q

Podziel się opinią

Share

d2j668q

d2j668q