Trwa ładowanie...
d4lp7g3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy samochodem będzie łatwiejsze

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy samochodem będzie łatwiejsze
(Straż Graniczna)
d4lp7g3

Na podkarpackich drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce Straż Graniczna wydzieliła specjalne pasy ruchu dla podróżnych, którzy mają zezwolenia wydane w ramach Małego Ruchu Granicznego (MRG).

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, dzięki takiemu rozwiązaniu kilkakrotnie zwiększy się szybkość odpraw. Dodała, że specjalne pasy ruchu dla MRG były testowane od października br. na przejściu w Korczowej. - Rozwiązanie się sprawdziło, bo już po miesiącu okazało się, że na pasach dla podróżnych z kartami MRG odprawiano trzy razy więcej osób i cztery razy więcej pojazdów niż na pasach dla ruchu paszportowego. Miało to znaczenie, bowiem w Korczowej 83 proc. ogółu odprawianych osób, to cudzoziemcy posługujący się zezwoleniami MRG - powiedziała.

Na początku grudnia takie samo rozwiązanie wprowadzono również na drogowym przejściu granicznym w Medyce. Pasy dla osób, które mają zezwolenia MRG funkcjonują zarówno na wjeździe jak i wyjeździe z Polski. Są odpowiednio oznakowane, a podróżni (wjeżdżający do Polski) dodatkowo są informowani i kierowani przez funkcjonariusza SG na właściwy pas.

d4lp7g3

Od stycznia do początku grudnia 2013 r., łącznie na podkarpackich przejściach granicznych odprawiono blisko 10 mln podróżnych, w tym ok. 4,4 mln w ramach MRG - 44 proc. całego ruchu granicznego na Podkarpaciu.

Mały Ruch Graniczny z Ukrainą obowiązuje od lipca 2009 r. Strefa przygraniczna ma 30 km i obejmuje wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zamieszkują ten obszar od co najmniej trzech lat. Zezwolenie MRG jest wydawane przez polskie placówki dyplomatyczne i kosztuje 20 euro; dokument wydany po raz pierwszy jest ważny 2 lata, kolejny - 5 lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie tego zezwolenia, może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 60 dni. Z zezwoleniem można przekraczać granicę dowolną ilość razy. Polacy nie potrzebują wiz, aby przekroczyć granicę z Ukrainą.

d4lp7g3

Podziel się opinią

Share

d4lp7g3

d4lp7g3