Trwa ładowanie...
d4gv5ap
Przejazd autostradą A2 będzie droższy od marca 2016 r.

Przejazd autostradą A2 będzie droższy od marca 2016 r.

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4gv5ap

Od marca 2016 roku, a nie od stycznia, zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (woj. wielkopolskie). Motocykle i samochody osobowe zapłacą za przejazd tą trasą 54 zł - 3 zł więcej niż dotąd.

Podobna podwyżka, również o 3 zł, miała miejsce w styczniu tego roku. Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 51 zł - po 17 zł za przejazd każdym z trzech płatnych odcinków. Od marca wzrosną też opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych.

d4gv5ap

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) - Zofia Kwiatkowska - poinformowała, że zmiana stawek opłat za przejazd planowana była pierwotnie na początek stycznia 2016 r. Ostatecznie zostanie wprowadzona dopiero po feriach zimowych. - Mamy świadomość, że w tym okresie tysiące polskich rodzin korzysta z autostrady A2 podczas wyjazdów. Zależy nam aby mogli bezpiecznie podróżować, korzystając z niższej stawki - podała. Rzeczniczka poinformowała, że zmiany cen za przejazd spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady, planowanymi inwestycjami, oraz kosztami utrzymania.

Wśród inwestycji planowanych na tym odcinku A2 są m.in. warta ok. 10 mln zł przebudowa systemu radiowego, oraz prace przygotowawcze związane z planowanym poszerzeniem o trzeci pas ruchu 13 km obwodnicy Poznania od węzła Komorniki do węzła Krzesiny. Zofia Kwiatkowska podkreśliła, że stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku.

- W przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości ponad 100 mln zł - poinformowała.

Nie zmieni się koszt przejazdu 106-km odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem.

d4gv5ap

Źródło: PAP

ll

Rabat na opony Nokian WR D3 z montażem. Sprawdź! >>

d4gv5ap

Podziel się opinią

Share

d4gv5ap

d4gv5ap