Prawo jazdy: tańsze badania lekarskie
Uzyskanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu nie jest tanie. Do ceny kursu jazdy trzeba doliczyć sumy przeznaczone na egzaminy, a dodatkowym wydatkiem są wymagane prawem badania lekarskie. Te niebawem powinny być tańsze.
Resort zdrowia przygotował propozycje dwóch rozporządzeń, z których jedno będzie pozytywnym zaskoczeniem dla kandydatów na kierowców. Nowe przepisy zmienią maksymalną stawkę za badania lekarskie potrzebne do uzyskania prawa jazdy - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Obecnie obowiązujące przepisy z 2004 roku określają tę kwotę na 200 złotych. Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, obniży się ona do 150 złotych. W praktyce będzie to oznaczało oszczędność wystarczającą np. na wykupienie dodatkowej godziny jazdy z instruktorem.
Tańsze będą również badania lekarskie potrzebne do uzyskania prawa jazdy na tramwaj. Również w tym przypadku osoba starająca się o uprawnienia zapłaci nie więcej niż 150 złotych, czyli o 50 zł mniej niż obecnie. Obniżeniu ulegnie również maksymalna kwota za badania lekarskie wykonywane w trybie odwoławczym. Obecnie można zapłacić za nie nawet 250 złotych, a po wejściu w życie nowych przepisów miałoby to być 200 zł.
Rozporządzenie zmieni również kwestię płatności za badania psychologiczne, potrzebne kierowcom samochodów ciężarowych i autobusów. Przepisy mają wprowadzić za taką usługę jedną, niezmienną stawkę w wysokości 150 złotych. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, ma to zakończyć „wojnę cenową”, którą obecnie toczy część ośrodków, oferujących takie usługi. Dzięki nowej regulacji badanie psychologiczne ma być zawsze przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi standardami, a kandydaci na kierowców nie będą wybierać ośrodka tylko na podstawie ceny usługi.
Nowe przepisy są obecnie na etapie konsultacji. Jeśli pomyślnie przejdą kolejne etapy legislacyjne i zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw, w życie wejdą dwa miesiące później.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
tb/sj/tb, moto.wp.pl