Trwa ładowanie...
d2pwn8z

Poznań sfinansuje mieszkańcom kursy oszczędnej jazdy samochodem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznań sfinansuje mieszkańcom kursy oszczędnej jazdy samochodem
(moto.wp.pl)
d2pwn8z

Dwustu kierowców z Poznania dowie się w trakcie wakacji, jak jeździć samochodem ekonomiczniej, bezpieczniej i w sposób bardziej przyjazny środowisku. Ich szkolenia ecodrivingu w całości sfinansuje miasto.

Kierowca po kursie ekojazdy może prowadzić dynamiczniej niż wcześniej, jednocześnie wie, jak używać pojazdu, by auto spalało mniej paliwa i wolniej się zużywało. Opłacane przez Poznań kursy dynamicznej, ekonomicznej i ergonomicznej jazdy organizowane są po raz czwarty. W poprzednich edycjach szkolenia wzięło udział ponad 1,3 tys. osób. Tegoroczne kursy odbędą się w lipcu i sierpniu. Poprowadzą je instruktorzy doskonalenia techniki jazdy i bezpiecznej jazdy.

Jak powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Hanna Surma, poprzednie edycje szkoleń cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd decyzja o ich kontynuacji.
- Nasze zaangażowane w to przedsięwzięcie, a także bardzo duże zainteresowanie poznaniaków kursem, to dowód na to, że mieszkańcy stolicy Wielkopolski chcą i potrafią być oszczędni - powiedziała.

d2pwn8z

Instruktorzy ecodrivingu przekonują, że kierowca po odbytym kursie będzie mógł oszczędzić na rachunkach za paliwo nawet 20 proc., przyczyni się też do zmniejszenia emisji spalin. Świadome kierowanie pojazdem to także oszczędności w wydatkach na wolniej zużywających się podzespołach samochodowych. Ponadto dzięki mniej agresywnej i bardziej przewidującej jeździe zmniejsza się ryzyko wypadku.

Stosując ekojazdę, dąży się do jak najpłynniejszego prowadzenia, na możliwie najwyższym biegu, przy możliwie najniższych obrotach. Nie należy niepotrzebnie hamować i przyspieszać. Świadomy kierowca powinien też gasić silnik, jeśli przewiduje dłuższe zatrzymanie się – na przykład przed światłami na skrzyżowaniu czy przed zamkniętym przejazdem kolejowym.

W 2009 roku, w pierwszej edycji szkoleń, z kursów skorzystało ponad 950 osób. Kolejne tury realizowane były w 2014 i 2015 roku - wzięło w nich wówczas udział po 200 kierowców.

Żeby zapisać się na szkolenie, nie trzeba posiadać swojego samochodu. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i być właścicielem prawa jazdy, wypełnić formularz i wysyłać go na adres: ecodriving@um.poznan.pl lub dostarczyć go do siedziby Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

tb

d2pwn8z

Podziel się opinią

Share
d2pwn8z
d2pwn8z
Więcej tematów