Trwa ładowanie...

Powstał nowy polski klaster motoryzacyjny

Powstał nowy polski klaster motoryzacyjnyŹródło: Materiały prasowe
d1rgy5y
d1rgy5y

Na Podkarpaciu powstał klaster motoryzacyjny Automotive. Należy do niego na razie sześć firm, w tym polskie oddziały światowych potentatów w tej branży, m.in. producent szyb samochodowych Pilkington oraz firma oponiarska Goodyear.

W tworzenie klastra zaangażowana jest Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego, inicjatywę wspiera też podkarpacki urząd marszałkowski. Rzecznik prasowy urzędu Tomasz Leyko poinformował, że do klastra przystąpiły firmy głównie z północy województwa, gdzie ten przemysł jest bardzo dobrze rozwinięty.

Wśród podmiotów, które założyły klaster, oprócz Pilkingtona, który ma swoją fabrykę w Tarnobrzegu i koncernu Goodyear, który zakład produkujący opony ma ulokowany w Dębicy, należą także: Kirchhoff Automotive Polska z Mielca - firma zajmuje się produkcją metalowych części do samochodów; producent felg Uniwheels Production ze Stalowej Woli; spółka Federal Mogul z Gorzyc - zajmująca się wyrobem tłoków, sworzni i felg oraz Lear Corporation Poland z Mielca - producent wiązek przewodów dla motoryzacji. Opiekę naukową nad klastrem sprawują dwie uczelnie: Politechnika Rzeszowska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.

Jak zaznaczył Leyko, głównym celem klastra jest współpraca pomiędzy uczestnikami, aby "efektywnie wykorzystać potencjał każdego z nich". - Zależy nam również na wypromowaniu klastra jako innowacyjnego ośrodka branży motoryzacyjnej w tej części Polski. Liczymy, że jego powstanie korzystnie wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu - dodał rzecznik. Koordynatorem klastra została Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w ramach swego wkładu przeznaczyła pomieszczenia oraz udostępniła niezbędne wyposażenie. Klaster będzie działał w formie stowarzyszenia, teraz czeka na rejestrację w KRS. Prezesem został szef Pilkingtona Ryszard Jania. Jednym w pierwszych zadań stowarzyszenia będzie określenie obszarów współpracy między poszczególnymi firmami oraz promocja klastra. Pieniądze na ten cel organizacja chce pozyskać z programów unijnych.

d1rgy5y

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują, dzięki czemu osiągają korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj