Trwa ładowanie...

Pouczenia zamiast mandatów to początek. Protest rozlewa się na cały kraj

Ponad 13 tys. policjantów jest za wszczęciem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Na razie funkcjonariusze chcą zwrócić na siebie uwagę, minimalizując liczbę wystawionych mandatów. Frustracja jednak rośnie.

Pouczenia zamiast mandatów to początek. Protest rozlewa się na cały krajŹródło: East News
d28szw9
d28szw9

"Może warto by było zlikwidować tę akcyjność I zabrać KGP tę statystyczną zabawkę, która utrzymuje wiele drogich etatów i zająć się na poważnie bezpieczeństwem w ruchu drogowym", "Tak, to prawda – od około 2 lat obserwuję w Warszawie dramatyczny spadek bezpieczeństwa na ulicach" – piszą policjanci w internecie. Są zirytowani obecną sytuacją w policji.

"Pozwolić pracować tym policjantom normalnie bez wiecznych akcji i robienia wyników pod dane zestawienie, kierować patrole tam, gdzie są potrzebne a nie tam, gdzie ludzie widzą." – proponuje jeden z funkcjonariuszy. Podbijanie statystyk to tylko jeden z problemów, jakie dotykają tę służbę.

Wyniki ankiety po majówce  Materiały prasowe
Wyniki ankiety po majówce Źródło: Materiały prasowe, fot: NSZZ Policjantow

Dlatego też policja przygotowuje się do akcji protestacyjnej. Na razie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów zbiera dane na temat preferowanej formy. W ankiecie NSZZ wzięło udział ponad 13 tys. policjantów, a* zdecydowana większość optuje za przeprowadzeniem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Na drugim i trzecim miejscu są pouczenia zamiast mandatów oraz manifestacja w stolicy.*

d28szw9

Zanim jednak strajk przybierze oficjalną formę, już można zauważyć łagodniejsze podejście do służby. Jak donosi TVN Warszawa, w kwietniu w stolicy wystawiano zaledwie 20 mandatów dziennie. Dla porównania, jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku funkcjonariusze dobijali do 300 druków w ciągu dnia. Na terenie całego kraju do protestu dołączają pojedynczy funkcjonariusze. Warto jednak pamiętać, że kierowcy stanowiący zagrożenie na drodze nie mają co liczyć na pobłażliwość mundurowych.

Poza wiszącymi nad głowami statystykami, funkcjonariusze narzekają na stan osobowy. Jeszcze miesiąc temu brakowało ponad 5 tys. mundurowych. Największym problemem są jednak pieniądze. Niskie płace sprawiają, że służba nie jest konkurencyjna, co zauważa Piotr Kujawa, szef NSZZ Policjantów w Kujawsko-Pomorskiem w rozmowie z Gazetą Pomorską. Już w marcu policjanci domagali się wzrostu uposażenia o 650 zł dla każdego czy jego pełnego wypłacenia, gdy są oni na zwolnieniu zdrowotnym.

– Jeżeli postulaty środowisk mundurowych będą spełniane, to wcale nie musi dojść do jakiejkolwiek akcji protestacyjnej – dowiedzieliśmy się już wcześniej od Rafała Jankowskiego, Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Do służb mundurowych trafiło 150 mln zł, lecz policja otrzymała mniej niż 100 mln, które zostaną rozdysponowane wśród początkujących funkcjonariuszy. Rozmowy pomiędzy Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych a ministrem administracji, Joahimem Brudzińskim, zostały przeniesione na 9 maja.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj