Trwa ładowanie...
30-08-2016 12:17

Potrącenie zwierzęcia: za brak pomocy surowa kara

Share
Potrącenie zwierzęcia: za brak pomocy surowa karaŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
dgh8f4g
Jazda nocą, w szczególności poza miastem, w większym stopniu naraża nas na potrącenie zwierzęcia. W takiej chwili kierowca najczęściej najpierw boi się o swoje bezpieczeństwo, a jeśli ze zdarzenia wyjdzie bez szwanku, o swój samochód. A co ze zwierzęciem? Jeśli nie zadbamy o jego los, może czekać nas surowa kara - nawet 5 tys. złotych.

Obowiązki

Zgodnie z przepisami w razie potrącenia zwierzęcia kierowca ma obowiązek zapewnić mu pomoc, o ile jest to możliwe i bezpieczne. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wziąć do samochodu rannego lisa czy dzika. Trzeba jednak wezwać odpowiednią służbę. W terenie niezabudowanym jest to policja, a w zabudowanym straż miejska lub gminna. Jeśli nie ma jej na danym obszarze, należy wezwać policję. Co dzieje się dalej?

Jeśli do zdarzenia doszło poza terenem zabudowanym, policja jedzie na miejsce i informuje o zdarzeniu administrację leśną lub dzierżawcę obwodu łowieckiego. Jeśli w zabudowanym, straż miejska przyjedzie na miejsce, żeby potwierdzić zdarzenie, a następnie zleci służbom komunalnym działania adekwatne do zastanej sytuacji. Każda gmina posiada umowę z weterynarzem na usługi związane z pomocą potrąconym zwierzętom. Dla osoby, która potrąciła zwierzę lub przywiozła je do weterynarza czy schroniska są one bezpłatne.

Kary

Nieumyślne potrącenie zwierzęcia nie jest karane. Jeśli natomiast kierowca zrobi to specjalnie, art. 35 _ Ustawy o ochronie zwierząt _przewiduje grzywnę lub nawet rok pozbawienia wolności. Kara za nieudzielenie pomocy zwierzęciu może wynosić natomiast do 5 tys. zł.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

dgh8f4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgh8f4g
dgh8f4g
Więcej tematów