Trwa ładowanie...
d40afpy
hołowczyc
24-03-2009 17:19

Porady Hołowczyca

d40afpy
d40afpy

W ramach programu „ORLEN. Bezpieczne drogi”, który prezentujemy na łamach naszego portalu, prowadzony jest ośrodek internetowy www.orlenbezpiecznedrogi.pl, w którym znajduje się stworzona specjalna zakładka dla kierowców. W poprzednim artykule zachęcaliśmy Państwa do rozwiązania testu bezpiecznego kierowcy. Tym razem pragniemy zainteresować Czytelników zakładką z poradami, w której Krzysztof Hołowczyc udziela wskazówek użytkownikom samochodów.

Porady dla kierowców, na www.orlenbezpiecznedrogi.pl, zmieniają się kilka razy w miesiącu i są dostosowane do danej pory roku. Poruszają one najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem jazdy oraz techniką samochodową. Na łamach portalu prezentujemy dwie porady zimowe, które z pewnością będą pomocne w mroźne dni.

Przy okazji łagodnej zimie, którą mamy już drugi raz z rzędu, warto przypomnieć o niebezpieczeństwie związanym ze zjawiskiem „czarnego lodu”. To określenie powstało przy okazji słynnego rajdu Monte Carlo, kiedy na czarnym i z pozoru przyczepnym asfalcie zawodnicy wpadali niespodziewanie w poślizg i wypadali z trasy. Przyczyną tego zjawiska jest cieniutka, przeźroczysta warstwa lodu powstała w wyniku zamarznięcia wilgotnej nawierzchni. Wyjątkowo trudno jest taki „czarny lód” zauważyć, a zjawisko to jest bardzo niebezpieczne dla kierowców. Jeżeli jadąc samochodem poczujemy nagle, że bardzo łatwo skręcamy kierownicą, a auto stało się dziwnie lekkie w prowadzeniu, to prawdopodobnie właśnie wjechaliśmy na odcinek pokryty „czarnym lodem”. Należy wtedy stopniowo zwolnić i nie wykonywać żadnych gwałtownych manewrów. Co jakiś czas należy delikatnie przyhamować sprawdzając, czy już powróciła lepsza przyczepność. „Czarny lód”
występować może szczególnie rano na mniej uczęszczanych drogach i mostach.

d40afpy

I jeszcze kilka słów o tym jak radzić sobie z mrozem. Mróz może wywołać mnóstwo kłopotów i negatywnych skutków w samochodzie. Zazwyczaj natrafiamy na nie rano, kiedy zamierzamy jak najszybciej wyjechać. Gdy już pokonamy pierwszą przeszkodę, w postaci zamarzniętych zamków może okazać się, że i tak nie możemy otworzyć drzwi. Powód – przymarznięte uszczelki. Najczęściej zamarzają po wizycie w myjni lub, gdy po odwilży złapie mróz. Dobrze jest od czasu do czasu nasmarować uszczelki w drzwiach wazeliną techniczną lub specjalnym preparatem dostępnym na prawie każdej stacji benzynowej. To uchroni je przed przymarzaniem. Są to pierwsze, zewnętrzne skutki mrozu. Te, od których zależy, czy w ogóle wejdziemy do samochodu. Zimą szczególnie ważny jest sprawny akumulator. Jeśli jego pojemność jest zbyt mała, na mrozie nie będzie on w stanie zasilać rozrusznika. Powinniśmy pamiętać też, by w chłodnicy mieć odpowiedni, niezamarzający płyn, bo aż strach pomyśleć, co może stać się z silnikiem, gdy w układzie chłodzenia
pozostawiliśmy na zimę wodę.

Więcej porad Krzysztofa Hołowczyca, znajdziesz na www.orlenbezpiecznedrogi.pl.

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj