Trwa ładowanie...

Poprawia się jakość paliwa sprzedawanego na stacjach benzynowych. Z jednym wyjątkiem - LPG

Poprawia się jakość paliwa sprzedawanego na stacjach benzynowych. Z jednym wyjątkiem - LPGŹródło: Shutterstock
d4e8mq1
d4e8mq1

Kierowcy tankują coraz lepsze paliwo na stacjach, wynika z najnowszego raportu Inspekcji Handlowej, przygotowanego na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety poprawa dotyczy wyłącznie benzyny i oleju napędowego.

Według danych zebranych przez kontrolerów IH jakość paliwa dla silników wysokoprężnych poprawiła się w ciągu ostatniego roku aż trzykrotnie. W przypadku benzyn o wyższej i niższej liczbie oktanowej, skok jest niemal dwukrotny. Spadek jakości dotyczy jednak bardzo popularnego w naszym kraju autogazu.

Od stycznia do czerwca tego roku roku kontrolerzy IH zbadali próbki z 1048 stacji paliw. Nieprawidłowości wykazano na 24 z nich, co stanowi 2,3 proc. wszystkich zbadanych lokalizacji. To ponad dwukrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy na 937 skontrolowanych stacjach norm jakości nie spełniało 49 próbek (niemal 5 proc.). We wcześniejszych latach ten parametr także oscylował wokół 5 procent.

Najwięcej do badania trafiło próbek oleju napędowego - 473. Poza normami znalazło się z tego tylko 11, czyli 2,3 proc. serii. Rok wcześniej skala nieprawidłowości na rynku ON wynosiła ok. 7,5 proc., co oznacza, że tym razem inspektorzy ujawnili trzykrotnie mniej wpadek dystrybutorów.

Niestety słabe wyniki odnotowano w przypadku punktów tankowania autogazu. Ze statystyk UOKiK wynika, że jakość LPG spada z roku na rok. W 2015 zakwestionowano 3,6 proc, a rok wcześniej 2,3 proc. kontrolowanych próbek. W pierwszym półroczu 2016 na 221 pobranych na stacjach próbek LPG, 7 nie spełniło obowiązujących norm. To 3,2 proc. całości badania i niestety podkreślający trend spadkowy jakości, bowiem po siedmiu miesiącach 2015 roku, kontrole znalazły 2,6 proc. próbek niespełniających obowiązujących standardów.

źrodło: UOKiK/ oprac. BC

d4e8mq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e8mq1
Więcej tematów