Trwa ładowanie...
23-07-2014 06:35

Polskie Inwestycje Rozwojowe na pomoc obwodnicy?

Polskie Inwestycje Rozwojowe na pomoc obwodnicy?Źródło: Fotolia, fot: Ingus Evertovskis
d4fgo76
d4fgo76

Powstała z inicjatywy rządu spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) może zaangażować się w budowę ważnych dróg dla Krakowa - informuje "Dziennik Polski".

Chodzi o dokończenie trzeciej obwodnicy miasta. Potrzeba na to ok. 3 mld zł, ale stolica Małopolski nie ma takich pieniędzy. Pomysł sięgnięcia do unijnej kasy nie przyniósł efektów, więc miejskie władze szukają zewnętrznego partnera.

W sierpniu będziemy rozmawiać na ten temat z prezesem spółki PIR - zapowiada wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

d4fgo76

Do budowy trzeciej obwodnicy władze miasta mogłyby powołać wspólnie z PIR spółkę celową, wnosząc do niej gminne tereny pod budowę trasy. Zaś partner zewnętrzny wykupiłby udziały w spółce w wysokości kosztów budowy brakujących odcinków.

W umowie zapisalibyśmy, że do 2027 r. będziemy wykupywać udziały w spółce i w ten sposób zwrócimy pieniądze - wyjaśnia Trzmiel.

A dzięki temu budowa zakończyłaby się dużo szybciej. Obwodnica mogłaby powstać nie - jak wynika z obecnych planów - w 2032, a już w 2021 r. - wylicza wiceprezydent.

Mikołaj Kunica, dyrektor ds. komunikacji w PIR, zastrzega jednak, że spółka nie może wyłożyć 100 proc. pieniędzy na realizację inwestycji.

d4fgo76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fgo76
Więcej tematów