Trwa ładowanie...
d2vd2sj

Polska firma prezentuje trzy pojazdy dla wojska. Dwa z nich zastąpią przestarzałe Honkery

Polska firma Concept z siedzibą w Bielsku-Białej ujawniła zdjęcia nowych pojazdów przeznaczonych dla wojska. Ich premierę zaplanowano na targi zbrojeniowe MSPO w Kielcach, które rozpoczną się w najbliższy wtorek, 5 września.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pojazd wojskowy Wirus 4
Pojazd wojskowy Wirus 4 (Concep, Fot: Concept)
d2vd2sj

Na razie firma nie zdradza danych technicznych ani innych informacji o nowych pojazdach. Zaprezentowane zdjęcia zostały wykonane kilka dni temu w okolicach Bielska-Białej. Udało nam się dowiedzieć, że pojazdy te w czasie sesji zdjęciowej poruszały się samodzielnie, co oznacza, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO) zostaną zaprezentowane w pełni sprawne i wyposażone. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że będzie można do nich wsiąść i obejrzeć z każdej strony.

Pojazd Wojskowy Wirus 4 Concept
Pojazd Wojskowy Wirus 4

Producent pojazdów podkreśla, że są one polskie i przeznaczone dla polskiego wojska.

pojazd wojskowy Wirus 4 Concept
pojazd wojskowy Wirus 4

Najważniejszą spośród premier jest pojazd nazwany "Wirus 4". Ten najszybciej wejdzie do wyposażenia pułków rozpoznawczych Wojska Polskiego. Jego cechy charakterystyczne to lekka konstrukcja, która może zabrać na pokład trzech żołnierzy. Kilka tygodni temu "Wirus 4" wygrał przetarg pod nazwą "Żmija" ogłoszony przez MON.

pojazd wojskowy Wirus 4 Concept
pojazd wojskowy Wirus 4

Co ciekawe, konstrukcja umożliwia zrzucenie tego pojazdu na spadochronie. Z informacji zawartych w dokumentach przetargowych wynika, że łącznie 118 sztuk trafi do pułków rozpoznawczych w Hrubieszowie i Leźnicy Wielkiej.

Pojazd wojskowy DIno Concept
Pojazd wojskowy DIno

Umowa pomiędzy MON a konsorcjum PHO i firmą Concept w sprawie zakupu tego pojazdy ma zostać podpisana w czasie targów w Kielcach na początku września 2017 roku.

Pojazd wojskowy Dino Concept
Pojazd wojskowy Dino

Oprócz czwartej generacji Wirusa, w Kielcach nastąpi premiera dwóch innych pojazdów przeznaczonych dla wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi program "Mustang". Na jego potrzeby w firmie Concept przygotowano dwie wersje pojzdu "Dino"opancerzonej i pozbawionej pancerza.

d2vd2sj

Ta konstrukcja została opracowana także w Bielsku-Białej, ale przy współpracy z firmą Oberaigner. Pojazdy te będą miały za zadanie zastąpić samochody Honker, zbudowane na bazie przestarzałej konstrukcji z częściami od Tarpana, Żuka czy Warszawy.

Pojazd wojskowy Dino Concept
Pojazd wojskowy Dino

"Dino" ma mieć możliwość zabrania na pokład minimum ośmiu żołnierzy. Jego kabina została wykonana z materiałów kompozytowych.

Firma Concept zajmuje się produkcją pojazdów specjalnych, nadwozi, komponentów do pojazdów oraz łodzi aluminiowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy są rampy szturmowe, które powstają na bazie m.in. podwozia Toyoty Hilux. Używają ich jednostki specjalne czeskiej policji. W 2015 r. podpisano umowę na dostawę czterech ramp szturmowych C2 zabudowanych na podwoziach Fordów F-550 4x4 przeznaczonych dla Jednostki Wojskowej Grom. Firma dostarcza też pojazdy dla Żandarmerii Wojskowej, w tym zmilitaryzowane quady marki Polaris.

d2vd2sj

Podziel się opinią

Share

d2vd2sj

d2vd2sj