Policjant kierujący ruchem: co tak naprawdę pokazuje?
Gdy sygnalizacje przestają działać
Przed wyruszeniem w dalszą drogę warto przypomnieć sobie, co oznaczają gesty policjanta kierującego ruchem
Przed wyruszeniem w dalszą drogę warto przypomnieć sobie, co oznaczają gesty policjanta kierującego ruchem. Wypadek, korek lub awaria elektroniki mogą doprowadzić do sytuacji, którą rozładować może jedynie interwencja mundurowych. Jest to jednak trudne, gdy kierowcy jedynie domyślają się, co mają robić.
Każdy, kto posiada prawo jazdy, z pewnością uczył się znaczenia sygnałów dawanych przez policjantów. Większość zmotoryzowanych w kilka lat po zdaniu egzaminu pamięta już jednak tylko to, że są one ważniejsze niż wskazania sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. Po prostu mają bezwzględny priorytet.
Zignorowanie lub nieprawidłowe zinterpretowanie znaków dawanych przez policjanta może mieć przykre konsekwencje dla naszego portfela. Podobnie jak w przypadku wjazdu za sygnalizator świetlny przy "czerwonym", grozi za to mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. W przypadku pieszych kara wynosi 100 zł.
Warto więc przypomnieć sobie, jak należy się zachować, gdy kontrolę nad ruchem przejmuje mundurowy. Na kolejnych slajdach zobaczycie krótki poradnik przygotowany przez braniewską policję.