Trwa ładowanie...
dqzvek4
dqzvek4
Wiadomości

Połaniec/ Dobiega końca budowa mostu na Wiśle

Share
dqzvek4

Dobiega końca warta ponad 200 mln zł budowa mostu drogowego na Wiśle w Połańcu, łączącego Świętokrzyskie z Podkarpaciem. Marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas zapowiedział, że przeprawa będzie udostępniona kierowcom na przełomie października i listopada.

"Do tego czasu powinniśmy zakończyć wszelkie kontrole, tak aby obiekt był już dopuszczony do użytkowania" - powiedział w środę PAP Jarubas. Dodał, że "od strony konstrukcyjnej" most jest już gotowy. Do wykonania pozostały ostatnie prace związane m.in. z położeniem nawierzchni jezdni.

W środę Jarubas spotkał się na moście, dokładnie w połowie drogi, z marszałkiem woj. podkarpackiego Władysławem Ortylem. Jak poinformował na swojej stronie Urząd Marszałkowski w Kielcach, "było to pierwsze oficjalne przejście +suchą stopą+ z jednego brzegu na drugi".

dqzvek4

"Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że tylko poprzez partnerstwo udało się zrealizować tak duże przedsięwzięcie" - powiedział PAP Jarubas. Dodał jednak, że do omówienia pozostało wiele istotnych kwestii związanych m.in. z utrzymaniem zimowym obiektu. "Szczegółowy model współfinansowania w tym zakresie ustalimy podczas kolejnych spotkań" - zapowiedział marszałek.

Łącząca oba województwa przeprawa na Wiśle ma 955 metrów długości, a razem z drogami dojazdowymi - blisko 6 km. Szacuje się, że dzięki inwestycji kierowcy jadący z Kielc do Rzeszowa zaoszczędzą ok. 25 km drogi. Pod względem konstrukcji przeprawa jest podobna do Mostu Marii Curie Skłodowskiej w Warszawie.

Inwestycję wyceniono na 178 mln zł, jednak łącznie z wykupami gruntów jej wartość przekroczyła 200 mln zł. Koszty te dzielą między siebie oba województwa; w dużej części będą one pokryte z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Budowa mostu w Połańcu jest zaliczana do najdroższych inwestycji tego programu.

Przeprawa w Połańcu będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej 764 Kielce-Połaniec. Po wybudowaniu mostu trasa będzie się kończyła w województwie podkarpackim, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 982 Szczucin-Jaślany.

dqzvek4

Podziel się opinią

Share
dqzvek4
dqzvek4
Więcej tematów