Trwa ładowanie...

Pokonał berliński mur, czy powróci?

Pokonał berliński mur, czy powróci?Źródło: Marek Wieliński
d436xbb
d436xbb

Zmotoryzował NRD i w pewnym sensie stał się także jej wyzwolicielem. To on przewiózł przez granicę tysiące berlińczyków, gdy upadł mur. Trabant stał się legendą, a dziś dużo się mówi o jego powrocie. Jak zaczęła się historia auta nazywanego „Mydelniczką”?

(fot. PAP/DPA )
Źródło: (fot. PAP/DPA )

Wielka przygoda Trabanta rozpoczęła się w 1957 roku w zakładach w Zwickau. Swoją nazwę otrzymał na cześć sputnika, wystrzelonego przez ZSRR (trabant - niem. sputnik). Powstał jako wersja rozwojowa modelu P-70. Zbudowano 131 440 sztuk modelu oznaczonego jako P-50.

* ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NOWEGO TRABANTA! * Jego nadwozie wykonano z duroplastu - specjalnej masy, której wypełniaczem były stare szmaty. Dzięki niej nadwozie Trabanta charakteryzowało się całkowitą odpornością na korozję. Było też odporne na zgniatanie, dzięki czemu uzyskało zaskakująco dobre wyniki w przeprowadzonych pod koniec produkcji crash-testach.

Zobacz reklamę Trabanta 601!

(fot. PAP/DPA )
Źródło: (fot. PAP/DPA )

* DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOWYM TRABANCIE * Pod maską pierwszego Trabanta pracował dwusuwowy silnik o pojemności 500 ccm i mocy 18 KM, którą po roku podwyższono do 20 KM. W 1962 roku zaczęto montować silniki o pojemności zwiększonej o 100 ccm. Tak powstał Trabant 600 z silnikiem o mocy 23 KM. Dwa lata później rozpoczęła się produkcja najbardziej znanego modelu 601, nawiązującego swoim stylem do amerykańskich „skrzydlaków”. Stąd „płetwy” po obu stronach pokrywy bagażnika o pojemności 415 litrów. Silnik miał moc 26 KM.

d436xbb

Dziś te zmiany mogą wydać się śmieszne, ale wtedy wprowadzenie 12-woltowej instalacji elektrycznej, ogrzewania tylnej szyby, czy światła cofania oraz zagłówków i bezwładnościowych pasów bezpieczeństwa uważano za spore osiągnięcie.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

Powstała również wersja kombi (o nazwie Universal) z bagażnikiem o pojemności 1400 litrów.

* ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NOWEGO TRABANTA! * Ostatnim etapem życia „Trabiego” była wersja „Trapolo” z roku 1990 (powstał też „Wartgolf”, czyli Wartburg z silnikiem VW Golfa). Trapolo miało pod maską nowoczesny, czterocylindrowy i czterosuwowy silnik z Volkswagena Polo o pojemności 1.1 litra i mocy niespełna 40 KM oraz przednie zawieszenie z kolumnami McPhersona i zbiornik paliwa pod podłogą bagażnika, zamiast pod maską. Z przodu montowano tarczowe hamulce. Wtedy też wyprodukowano trzymilionowego Trabanta.

Nowy Trabant debiutuje na targach samochodowych we Frankfurcie

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

* DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOWYM TRABANCIE * Nikt nie przypuszczał, że Trabant powróci w 2009 roku za sprawą firmy, produkującej miniaturowe modele samochodów. Na targach samochodowych we Frankfurcie pokazano Trabanta nT, czyli model new Trabi. Prototyp jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 64 KM, zasilanym zestawem litowo-jonowych akumulatorów. Przejedzie na nich nieco ponad 150 km. Ich ładowanie z domowego gniazdka potrwa 8 godzin. Prędkość maksymalna to 130 km/h.

d436xbb

To już zupełnie inny Trabant. Wygląda na to, że Herpa chce by był równie elegancki, jak Mini. By nie był tak ciasny jak Zemsta Honeckera, nowy Trabi musiał się powiększyć. Ma 3,95 metra długości. Większy niż w oryginale jest również rozstaw osi. Seryjna produkcja nowego Trabanta może ruszyć już w roku 2012. Wiadomo również, że nie będzie samochodem tanim. Podobnie jak Mini ma być produktem dla zamożnego klienta.

Marek Wieliński

d436xbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d436xbb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj