Trwa ładowanie...
wojsko
04-05-2012 11:56

Pojazd opancerzony dla polskiego muzeum

Pojazd opancerzony dla polskiego muzeumŹródło: Muzeum Oręża polskiego w Kołobrzegu
da8w8t6
da8w8t6

O opancerzony samochód patrolowo-rozpoznawczy BRDM - 2, w wersji do rozpoznawania skażeń chemicznych, wzbogaciła się kolekcja pancernych pojazdów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w woj. zachodniopomorskim.

- Transporter jest już prezentowany na plenerowej ekspozycji - poinformował PAP Radosław Horanin z Muzeum Oręża Polskiego. Pojazd muzeum otrzymało pod koniec ubiegłego roku od Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. Transporter znajdował się w Składzie Materiałowym Piła. Do Kołobrzegu przywiozła go prywatna firma.

Przekazany kołobrzeskiemu muzeum BRDM -2RS został wyprodukowany w 1975 r. Maszyna, na co wskazywał pokrywający ją kamuflaż, służyła w Jednostkach Obrony Wybrzeża Wojska Polskiego. Do Kołobrzegu trafił bez montowanych pierwotnie w obrotowej wieży dwóch sprzężonych karabinów maszynowych kalibru 14,5 mm oraz 7,62 mm.

Samochód przed wprowadzeniem do muzealnej kolekcji trzeba było poddać konserwacji, którą przeprowadził 8. Batalion Remontowy z Kołobrzegu. Pojazd został m.in. na nowo pomalowany. Stracił przez to oryginalny kamuflaż. Ma on być jednak w niedalekiej przyszłości ponownie przywrócony.

Czterokołowy BRDM -2 to radziecka konstrukcja stworzona na początku lat 60. w biurze Fabryki Samochodów GAZ. Pojazd waży ponad 6,5 tony. Jego zasięg wynosi 750 km. Załogę stanowiło czerech żołnierzy. Łącznie wyprodukowano ok. 7˙200 tego różnych wersji tego samochodu.

da8w8t6

Wyposażanie jednostek Armii Radzieckiej w BRDM-2 rozpoczęło się w 1962 r. Samochodów tych używały również pozostałe wojska Układu Warszawskiego oraz siły zbrojne Libii, Syrii, Egiptu i Mongolii. Pojazdy te w wielu armiach nadal są używane.

Po wprowadzeniu do kolekcji BRDM-2RS pancerne zbiory Muzeum Oręża Polskiego liczą 13 eksponatów. W Kołobrzegu znajduje się m.in. czołgi średnie T-34/76, T-34/85, czołg ciężki IS-2, samobieżne działa SU-76, ISU -122, ASU -85, samobieżna wyrzutnia rakietowa R-11M (Scud A) oraz kilka transporterów.

Muzeum ma też w zbiorach pochodzący z czasów II wojny światowej niemiecki czołg średni PzKpfw.IV, który w kwietniu 2011 r. w częściach wykopano z ziemi na terenie dawnego lotniska w Kluczewie k. Stargardu Szczecińskiego (Zachodniopomorskie). Pojazd jest obecnie poddawany renowacji w Muzeum Broni Pancernej Centrum szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

tb/

da8w8t6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da8w8t6
Więcej tematów