Trwa ładowanie...

Podpalacz aut, Jacek T., skazany na 5 lat więzienia

Share
Podpalacz aut, Jacek T., skazany na 5 lat więzieniaŹródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d4hmbdp

Na 5 lat więzienia, ponad 200 tys. zł nawiązki oraz zapłatę niemal 46 tys. zł kosztów sądowych skazał w środę sąd syna znanego adwokata, 25-letniego Jacka T. za podpalenie 10 aut m.in. w centrum Warszawy. Wyrok nie jest prawomocny.

W toczącym się od stycznia 2013 r. procesie Jacek T. był oskarżony o podpalenie 10 aut - w styczniu 2012 r. w Ursusie oraz w lutym 2012 r. w centrum Warszawy, m.in. na ul. Oleandrów - oraz drzwi do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie w marcu 2011 r. Tylko do tego ostatniego czynu się przyznał.

Jacek T. przebywa w areszcie, skąd został doprowadzony na proces. Sąd uznał T. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów i wymierzył mu łączną karę pięciu lat więzienia. Nakazał jednocześnie, by kara była odbywana w systemie terapeutycznym. Ponadto sąd orzekł ok. 206 tys. zł nawiązki dla pokrzywdzonych i zasądził od oskarżonego niemal 46 tys. zł kosztów sądowych.

Prokuratura żądała dla Jacka T. sześciu lat więzienia. Obrona chciała uniewinnienia, tylko w sprawie podpalenia drzwi do prokuratury wnosiła o najniższą możliwą karę w zawieszeniu.

d4hmbdp

"Wina oskarżonego nie budzi wątpliwości" - powiedział w ustnym uzasadnieniu sędzia Piotr Ermich. Przypomniał opinie biegłych, zgodnie z którą oskarżony w chwili czynów był poczytalny, a jego zachowanie nie wynika z piromanii. Podkreślił też wysoki stopień społecznej szkodliwości czynów oraz ich powtarzalność. Argumentował też, że sprawy zaszły za daleko i trzeba zabezpieczyć społeczeństwo przed Jackiem T. Podkreślił, że oskarżony dokonywał podpaleń pod wpływem alkoholu. Stąd kara więzienia w systemie terapeutycznym.

Jacek T. począwszy od 2011 r. był kilkakrotnie zatrzymywany, a następnie oskarżony o serie podpaleń aut w różnych częściach Warszawy. Trafiał też do aresztu. W kwietniu 2011 r. miał podpalić w sumie 9 aut po pucharowym meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk. Głośno o nim zrobiło się w 2012 r., gdy został zatrzymany w związku z podpaleniem 10 aut zaparkowanych w Śródmieściu m.in. w okolicach placu Zbawiciela, na ulicach Oleandrów i Nowowiejskiej. W związku z tą ostatnią serią podpaleń prokuratura postawiła T. zarzut usiłowania sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach. Po raz ostatni policjanci zatrzymali Jacka T. w grudniu 2013 r., tuż po tym jak podpalił auto na Gocławiu. Według śledczych T. ma na swoim koncie podpalenia kilkudziesięciu samochodów na terenie całej Warszawy.

Źródło: PAP

mw, moto.wp.pl

d4hmbdp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hmbdp
d4hmbdp
Więcej tematów