Trwa ładowanie...

Początki motoryzacji

Początki motoryzacjiŹródło: zdjęcie producenta
d28szw9
d28szw9

Data, którą każdy fan motoryzacji powinien znać na pamięć, to 29 stycznia 1886 r. Tego dnia właśnie Karl Benz złożył wniosek w urzędzie patentowym dotyczący jego najnowszego wynalazku - mechanicznego pojazdu spalinowego.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Po wiekach oczekiwań na pojazd napędzany mechanicznie, ludzkość otrzymała dwa na raz. Niewiarygodne, ale Gottlieb Daimler i Karl Benz, którzy obaj pracowali na południu Niemiec w odstępie kilku miesięcy pokazali swoje automobile. Benz, pracujący w Mannheim pokonał dosłownie o włos Daimlera i jego współpracownika Wilhelma Maybacha i w styczniu 1886 roku opatentował swój 3-kołowy pojazd. Daimler i Maybach prototyp swojego silnika zamontowali w powozie w marcu tego samego roku.

Pojazd, który zbudował Karl Benz, był trójkołowcem napędzanym silnikiem spalinowym. Motor o mocy około jednego konia mechanicznego został umieszczony z tyłu. Napędzał on tylne koła. Kierunek jazdy wybierał automobilista, za pomocą drążka, a nie jak dziś kierownicy.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Głównym materiałem użytym do konstrukcji pojazdu było drewno. Nie zabrakło również stali. Jednak znakiem czasu są olbrzymie, wąskie, szprychowe koła i prędkość maksymalna, która sięgała około 16 km/h. Na początku auto było na tyle niedoskonałe, że większe wzniesienia musiało pokonywać przy pomocy pasażerów.

Oto dokładna replika opatentowanego automobilu o nazwie Karl Benz Patent Motorwagen 1. Dziś pojazd bardziej niż zachwyt budzi lekki uśmieszek. Mimo to dziękujemy panu Benz.

Jakub Wielicki

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj