Trwa ładowanie...
d4a2o1j

Po włamaniu do systemów Tesla broni się przed hakerami

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po włamaniu do systemów Tesla broni się przed hakerami
(zdjęcie producenta)
d4a2o1j

Amerykański producent samochodów elektrycznych przygotował i błyskawicznie wprowadza do swoich modeli aktualizację oprogramowania. Przyczyną jest znalezienie luki w systemie i włamanie się do niego przez chińskich programistów z Keen Security Lab.

Informatykom z KSL udało się zdalnie, z odległości 19 km, dostać do jednostki sterującej poruszającego się auta Tesli, a następnie uruchomić jego układ hamulcowy. Za pomocą laptopa odblokowali także zamki drzwi w aucie. W czasie trwających kilka miesięcy prób, hakerom najpierw udało się przejąć kontrolę nad systemami auta, gdy znajdowali się w jego wnętrzu, a ktoś inny je prowadził. Korzystając z laptopa mogli niezależnie od kierowcy zmienić ustawienie lusterek oraz otworzyć klapę bagażnika.

Tesla już wprowadziła w swoich modelach odpowiednią aktualizację systemu, która ma zapobiegać możliwości włamania się i przejęcia kontroli nad pojazdem lub poszczególnymi układami. Upgrade został przeprowadzony zdalnie, bez konieczności wizyty w serwisie.

d4a2o1j

Pozytywną stroną tego zajścia jest fakt, że informatycy z Keen Security Lab dokonali hakerskiego włamania w celu znalezienia luk w oprogramowaniu, a nie w celach przestępczych. Grupa najpierw poinformowała producenta o wynikach swoich badań, a dopiero po przygotowaniu stosownej aktualizacji, opublikowała je. Niepokoić natomiast może fakt, że kontrolę nad samochodem udało się przejąć ze znacznej odległości. A to pokazuje, jakie będą niezbyt odległe w czasie zagrożenia, z jakimi przyjdzie się mierzyć, np. w przypadku samochodów autonomicznych.

bc
Borys Czyżewski

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

d4a2o1j

Podziel się opinią

Share

d4a2o1j

d4a2o1j