Trwa ładowanie...
18-07-2014 11:04

Płacimy mniej za ubezpieczenia OC, ale to się zmieni

dtyzznq
dtyzznq

Obowiązkowe polisy OC to coroczny wydatek każdego właściciela samochodu lub motocykla. Ponieważ z punktu widzenia klienta jedynym ważnym argumentem podczas wyboru oferty konkretnego towarzystwa jest cena, to ubezpieczenia możemy kupić coraz taniej. Choć cały czas trwa wojna cenowa ubezpieczycieli, to już pod koniec roku będziemy płacić więcej.

Z wykupionego przez nas OC i tak będzie korzystał ktoś inny – z takiego założenia wychodzą kierowcy, więc nie patrzą na jakość usług, a jedynie na cenę. To doprowadziło do wojny cenowej na polskim rynku. Wiele firm ubezpieczeniowych traci na komunikacyjnych polisach OC, mając nadzieję, że w ten sposób przyciągnie klientów do zakupu innych usług. Niskie ceny oznaczają też niestety problemy z wypłatą odszkodowań. Firmy ubezpieczeniowe chcąc zmniejszyć straty często zaniżają wycenę odszkodowania. W efekcie płacimy mało, ale w razie stłuczki lub wypadku osoba poszkodowana ma spore problemy.

Sytuacja ta może się zmienić, gdy więcej firm wprowadzi usługę bezpośredniej likwidacji szkód. Taką możliwość mają już osoby ubezpieczone m.in. w PZU i Warcie. Na czym to polega? W razie kolizji lub wypadku spowodowanego przez innego uczestnika ruchu, kierowca może pójść po odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela, który po przeprowadzeniu naprawy sam zgłosi się do firmy, gdzie sprawca wykupił polisę. Oznacza to, że ubezpieczycielowi będzie zależeć na wysokiej jakości usług, gdyż nie on ponosi koszty, a w efekcie ma zadowolonego klienta.

Takie rozwiązanie zapewnia wyższą jakość usług oraz pewność rzetelnej wyceny szkody i odpowiedniej naprawy samochodu. Z drugiej jednak strony, wymusi to na całej branży podniesienie cen, gdyż tani ubezpieczyciele będą musieli wypłacać coraz wyższe odszkodowania. Już dzisiaj kierowcy są chętni dopłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, aby w razie kolizji mieć pewność wypłaty pełnego odszkodowania. Z tego powodu można się spodziewać, że coraz więcej firm będzie się decydować na bezpośrednią likwidację szkód.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

dtyzznq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtyzznq
Więcej tematów